1. YAZARLAR

  2. Prof. Atila BİTİGEN

  3. BOP'A KARŞI BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ
Prof. Atila BİTİGEN

Prof. Atila BİTİGEN

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

BOP'A KARŞI BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ

A+A-

Türkler yüz yıl sonra yeniden İslâm dünyasından tecrit edilirse, Ortadoğu’yu yönetmek hiç zor olmayacak diye düşünülüyor bizi hep uzak tutmaya çalışıyorlar. Suriye de oluşturulan kanton devletçikle Ortadoğu ve İslam dünyası ile irtibatımız kesilmeyi planlıyorlar. Çevre kuşatılırken Kürdistan kurulurken Kürt koridoru tamamlanırken bunun mimarı olan ABD’ e güvenmek, rica ederek önlemek mümkün değil. Kaç kırmızı çizgimiz önce pembeleşti, sonra da buharlaştı, çetelesini tutamıyoruz bile... İŞİD savaşmadan Münbiç PYD e , Musulu barzaniye bıraktı, tapu kayıtları imha edildi etnik demografik yapı değiştirilirken biz hep seyrettik. ABD eski Dışişleri Bakanı Albrigth dedi ki; “Türkiye, Türklere verilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Bizi kaybeden Ortadoğu’yu kaybeder kaybetmeyi göze alamazlar, sadece taviz için terör örgütünü kullarılar. ABD'nin yaptırım tehditlerine boyun eğersek bütün dış politikamız kilitlenir. Bizim kozlarımız (İncirlik, Kürecik vs) ABD için daha kıymetli. Türkiye'yi kaybetmesi ABD açısından uluslararası ilişkilerde kıtaların çarpışması gibi olumsuz etki yapacaktır. Dik durma terörle mücadelede kararlı olmak sabırla sonuç alıncaya kadar devam etmeliyiz. Yerimizde oturursak,  mücadelelerden uzak durursak bizden daha cesur ve daha güçlü olanlar bizi geçecekler, kaybeden olamamak için akıllı dış politika askeri strateji ile kuvvet zaman imkanı optimum kullanıp kazanan olmalıyız.

   Orta doğuda imparatorluk geçmişi olup nüfus sahibi olan yerli ve yerleşik iki kadim millet vardır biri Türkler diğeri İran ‘dır. Güneyimizdeki diğer ülkelerin bir özelliği vardır; bizim aksimize, askerlik ve bürokrasi geleneği olmayan halklardır bunlar. Kolay örgütlenemezler, disiplinleri ve toplumsal bilinçleri zayıftır, cevvaliyet ve hırslarında süreklilik yoktur. Sömürgeden yeni kurtulmuş zayıf yapay devletçiklerdir ve ulusal birlikleri zayıftır.

    Orta Doğu’da daha çok etnik, mezhebi çatışmaya kan, kin ve nefretle kavgaların çoğaltılarak istikrarlı bölünmelerle, kontrollü istikrarsızlıklarla Büyük Ortadoğu Projesi uygulanıyor. İsrail’den daha güçlü ve büyük İslam ülkesi kalmayacak şekilde mezhep meşrep etnik dini farklılıklar çatışma unsuru haline getirip kontrollü kaos ile istikrasız yönetilemez hale getiriliyor. Küçük ve güçsüz rejimleri yönetmek sömürmek daha kolaydır onun için İslam coğrafyasını parçalıyor küçük lokmalar haline getiriliyor.BOP Türkiye’yi ve Orta doğuyu parçalayıp küçük uydu devletlere bölme planıdır. Şii hilaline karşı Sünni eksen kuralım diye söyleyenler ABD israil hilalini oluşturmaktadır. Kuzey Iraktan Suriye’ye oradan Akdenize israile komşu müslüman İsrail(kürdistan), ermenistana uzanan Hıristiyan İsrail(ermenistan) ile Türkiyeyi islam çoğrafyası ve kafkasya türk orta asya bağımızı koparıp hapsetme kuşatma bölme parçalama planı sergiliyor. İran Irak ve Suriye bölünüyor ama Türk İslam coğrafyasının kalbi imparatorluk geçmişi ve büyüme gelişme potansiyeli olan Türk varlığı yok edilmeye çalışılmaktadır. ABD öncülüğünde batı parçalanma ve bölmeyi Kürtler ile yapmaya çalışıyor. Düşman kardeşlerin aralarındaki düşmanlığı bırakıp AB üst kimliğinde birleşmeye, ABD ise NAFTA ile Amerika kıtasının ekonomik işbirliği NATO ile askeri birliğe giderken Ortadoğu da ise parçalanmayı destekliyor. Avrupa ve ABD birleşirken bize bölünmeyi parçalanmayı ayrılmayı ve ayrışmayı dayatıyor buna yerli işbirlikçileri ile yapıyor SADABAT paktı yeniden kurulmalı bölgesel iş birliği ile Türkiye İran Irak Suriye ve Azerbaycan birleşip bu bölünmeye dur demeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.