1. YAZARLAR

  2. Hülya SEZGİN

  3. Bir Anadolu rock sevdalısı: Ali Kurtuluş Şaylı
Hülya SEZGİN

Hülya SEZGİN

Ressam
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Anadolu rock sevdalısı: Ali Kurtuluş Şaylı

A+A-

Biliyor musunuz bir mitolojiye göre dünyada ilk müzik yarışması Tanrı Apollon ile çoban Marsias arasında, Afyon Dinar Büyük Menderes nehri Suçıkan mevkiinde yapılmış. Çok güzel lir çalan Apollon ile  çok güzel flüt çalan çoban Marsias'ın yarışması imiş bu mitolojik öykü... Yarışmışlar. Halk oyu ile yenmiş çoban Apollon'u... İlkini kabul etmemiş Apollon ve yeniden yeni hileli kurallarla yarışmışlar. Ama düzenbazlıkla konulan kurallar gereği ve iki jüri üyesinin de Apollon'dan korku oyu ile berabere kalmışlar. Bunu hazmedemeyen Apollon çobanın derisini yüzdürerek Menderes nehrine attırmış. Oyunu çobana veren kral Midas'ı ise kulaklarını uzatıp eşek kulaklarına dönüştürerek cezalandırmış!..

Bu mitolojik öyküyü neden anlattım? Çünkü bu gün sohbet edeceğim kişi Anadolu rock sanatçısı Ali Kurtuluş Şaylı... Kendisi oralı ve müzik aşkı demek ki genlerinden geliyor... Anadolu rock müzik sanatçıları Moğallar gibi, Erkin Koray gibi Anadolu müziğini çağdaş bir yorumla insanara sevdirmeye çalışıyor. Türkülerden çok etkileniyor ve yorumluyor. Okullarda müzik eğitimine çok önem veriyor. “Çocuklar sanatla ilgilenirlerse duygularını sanat ile ifade ederler ve şiddetten uzaklaşırlar” diyor. Ve aydınlanma, çağdaşlık da ancak böyle olur diye ekliyor. Bu yüzden çocuk şarkıları albümü bile yapmış...
 
-Ali Kurtuluş Şaylı'yı tanıyabilir miyiz?
 
1977 Afyon Dinar doğumluyum. Ondokuzmayıs Üniversitesi Turizm Otelcilik ve Pamukkale Üniversitesi okul öncesi çocuk gelişimi okudum. Ayışığı Müzik Yapım'dan 2 albümüm çıktı 3. albüm çıkmak üzere. Şu an 5 klibim televizyon kanalları ve dijital ortamda yayınlanmakta. Kendime özgü tarzla türkü, özgün müzik ve Türkçe Anadolu pop rock tarzında eserler vermekteyim. İstanbul başta olmak üzere Trabzon, Rize, Denizli vb. pek çok ilde halk konserleri verdim. İstanbul'da aranjörlük, söz beste seslendirme vb. stüdyo çalışmaları yürütmekteyim. TRT, CEM TV, BARIŞ TV, RUMELİ VE TEK RUMELİ TV, TEMPO TV gibi pek çok kanalda yer aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde de Mustafa Ceceli, Onur Şan, Kara Davut  gibi sanatçılarla ortak sahneler aldım. Devlet Bakanı başta olmak üzere Çocuk Esirgeme, Kültür Bakanlığı, Femin Art Derneği vb. kurumlarca çeşitli ödüllere layık görüldüm. Uzun yıllar çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği yaptım. Halen  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda idarecilik görevini de yürütmekteyim.

-Müziğe nasıl yöneldiniz, etkilendiğiniz ve idolünüz olan biri var mı?
Müziğe başlamamda en büyük etken dedemdir. Ondan saz ve türkü dinleyerek büyüdüm. Onun kırık sazıyla  başladım müziğe. Yani kısacası idolüm dedemdir. Aynı zamanda İhsani Mahsuni gibi önemli müzik adamlarının da arkadaşıdır.

-Müzisyen olmanıza aileniz destek oldu mu, yoksa başka bir mesleğe yönelmenizi mi istediler?
Ailem müziği sever ve her zaman destekçim olmuşlardır. Başlarda bozuk seslere tahammül edemeyip babamın sazı kafamda kırma girişimleri hariç elbet...

-Sizden başka ailenizde müzikle uğraşan kimse var mı?
Dedem, büyük amcalarım Halil ve Halis Şaylı da müzik ile halen yakın olarak ilgilenmekteler.

-Yaptığınız müziğin çeşidi nedir? Yalnız kendi bestelerinizi mi seslendiriyorsunuz? Bestelerinizde işlediğiniz konular neler?
Benim kendime has bir tarzım var. Belli bir alana bağlı kalmak istemiyorum. Şarkı, türkü ve bestelerimi özgür bir şekilde, o an hissettiğim gibi yapıyorum. Bestelerimde aşk ve sevda kadar toplumsal sorunlara da değiniyorum. Bu son albümümde “Küçük anne” isimli şarkım küçük gelinleri konu almakta. Dediğim gibi insanlar hayallerinin öldüğü yaşta kalır büyüyemez.

-Bir ütopyanız var mı, nedir?

Ütopyam evrende tüm canlıların cenneti yaşayabileceği bir dünyadır. Bunu insan denen canlı isterse mümkün olacağı inancındayım.

-Peki ya unutamadığınız bir anınız desem?
Müzikle ilgili en güzel anım çocuk şarkılarını uzun emekler sonucu yaptıktan sonra albümde eşimin oğlumun ve benim isimlerimizi söz-müzik kısmında gören oğlumun yüzündeki sevinci ve gururu gördüğüm andır.

-Konser ya da albüm için size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Elektronik posta adresim:alikurtulussayli@gmail.com'a yazabilir,
Cep telefon numaram: 05055810139 dan arayabilirler...

Hülya Sezgin/ hulyasezgin@hotmail.com
 


11072125_10205460712850785_1406255685_n.jpg
10676272_10204436158877576_20891157977000134_n.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum