1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. Aklım Boşluğa Değince ‘Felâketim Olurdu Ağlardım’
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Aklım Boşluğa Değince ‘Felâketim Olurdu Ağlardım’

A+A-

Dövize endeksli ilişkilerin akibeti
Kalpteki kayıtdışı cep miktarına denktir
Artık ecel yapacaktır sismik daveti
Gayri göz kırpman bile deprem demektir

Yani felâketlerimizi kendimiz üretmekteyiz. Zihnimizin çalışma şekli, böbrek taşı üreten bazı bünyeler gibi doğal ve doğalüstü âfetlere sebep olmakta; olduktan sonra da kayıpları Allah’a havale ederek yine yeniden eski alışkanlıklarla kimilerine sürpriz gelen belâ buzdağları arasında dümensiz dolaşmaktadır.

99 Depremi’nden bu yana çıkardığımız onca yönetmeliğe, aldığımızı varsaydığımız tedbir paketlerine ve geliştire durduğumuz teknik takip - denetim mekanizmalarına rağmen dere-tepe düz gidip te bir arpa boyu yol gitmemizin kaynağı bu olsa gerek.

Övemem, kendi yaşamının seyircisisin. / Yeremem, davranışlarının kaynağı gerçek.” (C.Sılay); en büyük engelin kendine sensin, ne ki farkında dahi değilsin. Aynaya bakışın bile kendini görmek için değil, başkalarına göstermek için..

Gene de özün iyidir, mayan sağlamdır ama çocuk tabiatlısındır; kolayına geleni alırsın, zoru zorlanmadığın sürece görmezden gelirsin. Selde, yangında, terör saldırısında yada depremde dayanışma içine girer, arkasında en yakın komşunla veya arkadaşınla, akrabanla rekabete kaldığın yerden devam edersin. Dersleri teneffüs, teneffüsleri de ders gibi düşünebilirsin.

F Kulübü için en büyük rakip, koskoca gezegende Kadıköy’den 15 km. ötede Mecidiyeköy’deki G Kulübü ise; A Partisi için taraftarlık C Partisi’ne düşmanlık ise; Başkent’in Ç İlçesi ile KK İlçesi arasındaki fark Kuzey yarımküre ile Güney yarımküre gibi algılanıyorsa; 35 Plaka ile 42 Plaka arasında Mağrip’ten Maşrık’a değin bir ayrım sözkonusu kılınıyorsa âzalarımız, vücudumuzun organları karaborsada demektir.

Bu ülkeyi bölmek sadece PKK geleneğinin ve temaslılarının inhisarında mıdır? Kendi takımı, partisi, şehri, klanı hâricine ebedî karantina paylaşımları yapanlar, sözde birlik-beraberlik mesajları verirken 83 milyondan kocaman parçaları sözleriyle ısırıp tecrit odasına ısmarlayanlar bölücü değil mi? Adı ve anlamı sizin için ne olursa olsun Halkın bir bölümünü yaralamaya kastederek veyahut taammüden dışlayarak kin ve nefret saçanlarınki (TCK 216) terör bulaşı değil mi?

Allah’ın Kitabına bakmadan din taslamaktan, birtakım şekil ve ritüelleri sağcılık - solculuk sanmaktan, severken zehirlemekten, kucaklarken virüs bulaştırmaktan daha büyük felâket ne olabilir? Deprem de öldürür, sersemlik de.. Fay hatları binaları sallar, pay hatları toplumsal mutabakatları..

Memleket meselesinin menfaat meselesi olarak görülüp kitleselleşmesini ekolojik felâketlerini açıklayan Birleşmiş Milletler’e mi bıraktık; sosyolojik felâket olarak açıklasın diye.. Aklını toplumda kurnazlık sayılan her işte kullanışta benzer gayret gösterenlerin çıkar ortaklığında ayrışırken mahremiyetimizin sınırları olan camı-çerçeveyi indirmeye pek meraklı olması AFAD’a göre kaçtır, Kandilli’ye göre kaç?

Alışkanlıklara Reset, Kandillere-Kavramlara Güncelleme dedik; aklı yücelten, analitik düşünen ve bilgiden bilinç üreten, sonra da ileri teknolojiyi yüksek ahlâkla paralel ve insanî erdemler ekseninde geliştiren bir sistem demeliyiz/denemeliyiz. Yaklaşan Sıfırlama Fırtınası (The Great Reset) öncesinde..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.