1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. AHLAK VE DİN...
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

AHLAK VE DİN...

A+A-

AHLAK VE DİN….

Türk Milleti için en önemli güç kaynağı olan İslamiyet ve Ahlaktır..

İslamiyet’in temeli ahlaka dayanır

  1. toplumların dini inançlarına, Kültürel değerlerine, Yaşadıkları tarihsel olaylara göre değişir. Bir milletin millilik tanımını tek bir kutsi değer üzerinden tanımlayamayız. Millî değerlerin bütünüyle ele alınması, düşünülmesi, bu değerlerden hazine oluşturulması ,gelecek nesilleri hazinden alınacak kutsi kıymetler aracılığı ile eğitmek ,şekillendirmek elzemdir..

Milletimizi meydana getiren yaşama felsefesine ve ahlak görüşlerine yön veren İslamiyet’in hakiki görüşü ,yüksek prensiplerinin ,Türk Kültür Hayatının önemli kazanımlarıdır..

Türk Milleti’ni asla “”DİNSİZ “”düşünemeyiz.. Dini değerlerimizin şekillendirilmişini de Türk Kültür Hayatında ayrı düşünemeyiz. Türklük ve İslamiyet’i birbirinden ayrı ve hele birbirine zıt ve ya birbirine düşman iki ayrı kavram olarak görmek ,TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ve Gerçek İslamiyet için çok büyük zararlıdır..

Bazıları bir zamanlar hatta günümüzde dahi “”SEN ÖNCE TÜRK’MÜSÜN,MÜSLÜMAN MISIN ?” gibi sorunun sorulması tam bir cehalettir. Bir başka ifadeyle cehaletin zirvesidir..

Türklüğü cephe alan; Türk olmaktan utanan soyu sopu belli olmayan soysuzlar ancak böyle bir soru sorabilirler. Bunların bazıları her şeyin dinden ibaret olduğunu sanırlar. Türk olmanın tanımı hem Kurucusu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından yapılmış hem de Anayasamızda bu tanım açıklanmıştır. Bu tanımları tekrarlamanın yararı yoktur…Bu topraklarda yaşayan herkes ,etnik kimliği ne olursa olsun, dinî inanç değerlerine bakılmaksınız ,rengi,cinsi,soyu sopu sorgulamadan kendisi “”TÜRK”” hisseden herkes TÜRKTÜR..

Türklükle İslamiyet’i birbirinden farklı göstermeye çalışanlar ,bilgisizlik ve gafletin esiri olan kimselerdir. Bunların ahlak anlayışı da ne dinsel kurallara ve Kültürel değerlere uygun değildir. Kısaca bu durumda olanlara “”AHALAKSIZ”” da diyebiliriz..

Ahlak yoksunu bu tür adamların tek amaçları var. Türk Milletini, Türk Devleti’ni, Türkiye Cumhuriyetini yok etmek isteyen kötü amaçlı olanların hizmetinin gereği yapmaktır..

Din ve ahlak yapımız son yıllarda çok tehlikeli şekilde olumsuz manada değişmiştir.

Ahlaksızlık adeta temiz ahlak olarak izah ediliyor.. Bir çok dini değerlerimiz ,ahlak kuralları dışında yorumlanır hal almış ve doğru bildiğimiz bir çok ahlak kuralı ve ya din kaidelerinin manaları değiştirilmiştir..

Edep, haya, onur, haysiyet ,doğruluk, hak , adalet ,şeref ve helal -haram kavramları din ve ahlak kavramları olmaktan uzaklaştırılmıştır..

Sanki birileri özel bir proje ile Türk Milleti’nin “DİNSİZ VE AHLAKSIZ “” bir toplum haline dönüştürülmesi için içimizde birileri özel olarak görevlendirilmişlerdir..

Neden bu kadar acımasızsınız diye sorabilirsiniz.. haklı da olabilirsiniz. Ancak; her türlü gayrı ahlak-ı işler,hile,yalan dolan,iftira,pislik ,tembellik hepimizi sarmadı mı?

Millet olarak birbirimize güveniyor muyuz?

Şahsi çıkarlarımız için her yolu mubah görüyor muyuz?

Kullanılan dil nasıl bir dildir?

Hemen hemen her gün küçücük çocukları tecavüze uğradıklarını görmüyor muyuz?

İsimlerinin önünde “”din adamı,ilahiyatçı,islami yazar”” gibi unvanı olanların söylemlerini terbiyem izin vermediği için yazamayacağım sözlerle tv ekranlarında ,gazete sayfalarında okumuyor muyuz; dinlemiyor muyuz ?

Bu söylemlerin hangisi ahlak ve din anlayışımıza uygundur?

Türk Milleti binlerce yıllık tarih boyunca buy kadar alçak ve şerefsiz insanlarla karşı karşıya kalmış değildi. Her nedense son yıllarda Hangi tür yaratık oldukları belli olmayan ,insan kılıklılar piyasası oluştu..

Şerefsizlik namussuzluk, ,alçaklık almış başını gidiyor..

Ne oldukları belli olmayan yaratıklar en büyük Zararı dinimize ve ahlak değerlerimize veriyorlar..

Türkiye bu gün çok zor şartlarla karşı karşıyadır. İç ve dış düşman el ele vermiş, bütün değerlerimize hücum ediyorlar.. Bize düşen vazife ise her zorluğa karşı yılmadan, usanmadan ,korkmadan ,yorulmadan samimiyetle mücadele etmektir.. Başka ülkemiz yok.. Başka vatanımızda , bayrağımızda ,milletimiz de yok..

Türk Milletinin dini ve Milli değerlerinin ortak adı olan “”ahlak ve din”” bir ve beraberliğimizin en önde yer alan kutsal güç kaynaklarıdır. Bunlara sahip olma ülkümüz ;birlik ve beraberliğimizin ,iç barışımızın teminatıdır..

Vatan severlerin de güç kaynağı Türk Kültür hazinemiz ve Anadolu İslam anlayışıdır..

Türk Milleti şartlar ne olursa olsun, şerefli tarihine, Türk İslam vakarına yakışan davranışlarla her alanda daima hak ’kın ve hakikatin temsilcisi olmak için var gücü ile çalışmalıdır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.