1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Af çıktı, peki vergi affının son başvuru tarihi ve prim borcu affının şartları

Af çıktı, peki vergi affının son başvuru tarihi ve prim borcu affının şartları

Vergi affı için son başvuru tarihi ne zaman? Uygulama ile birlikte prim borcunu ödeyemeyen, yaş ve yıl şartını doldurmuş onbinlerce vatandaşın bu prim borçlarını yapılandırarak, gecikme zammı ve faizler silinecek.

A+A-

Vergi affı (2016) için son başvuru tarihi ne zaman? sorusuna istinaden Prim borçlarından dolayı emekli olamayanlara yüzbinlerce insanımıza müjde. Prim borcunu ödeyerek hemen emekli olmak artık kolaylaştı.

Prim borçlarına %75'e kadar indirim uygulaması hayata geçti. Prim borcu nedeniyle emekli olamayanların yüzünü güldürecek yasa Meclis'ten geçmişti. Dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlandı. Uygulama ile birlikte prim borcunu ödeyemeyen, yaş ve yıl şartını doldurmuş onbinlerce vatandaşın bu prim borçlarını yapılandırarak, gecikme zammı ve faizler silinecek. Böylelikle insanlar toplu prim ödeyerek emekliliğine kavuçacak.

Vergi borcunu afla öde cezadan kurtul!

Vergi affıyla ilgili yasayla vatandaş büyük kazançlar sağlayacak. Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelirlerini af kapsamında Maliye'ye bildiren ceza ve faiz ödemeyecek. Ayrıca vergi incelemesinden doğacak para cezasından da kurtulacak

Matrah ve vergi artırımında bulunan mükellefler hakkında 6736 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (19 Ağustos 2016) önce başlanılmış olan vergi incelemelerinin 30 Eylül 2016 tarihine kadar sonuçlandırılması gerekiyor. Posta'da yer alan habere göre; incelemenin 30 Eylül'e kadar sonuçlandırüamaması durumunda, vergi incelemeleri bulunduğu aşamada kalacak, devam ettirilmeyecek ve mükellef sadece artırdığı matrah üzerinden hesaplanan vergileri ödemeyi kabul ederek ilgili bir daha incelenmeyecek.

Kimler yararlanamayacak?

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler, defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar, hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asü veya suretlerini tamamen, kısmen sahte olarak düzenleyenler matrah artırımından yararlanamayacak.

ÖRNEK: Serbest meslek erbabı mükellefinin 2012 yüı gelir vergisi beyannamesinde beyan ettiği matrah 45.000 TL'dir. Mükellef 2012 yılma ilişkin gelir vergisi matrahını artırmak için süresinde başvurmuştur. Mükellefin 2012 yılında beyan ettiği matrah üzerinden hesaplanan matrah artıran tutarı 13.500 TL'dir (45.000 X Yüzde 30). Ancak asgari matrah artırım tutarı 14 bin 820 TL'den az olamayacağından, mükellefin 2012 yılı için beyan etmesi gereken matrah artırım tutarı en az 14 bin 820 TL olmalıdır. Bu durumda mükellefin matrah artırımı nedeniyle 2964 TL (14.820X yüzde 20) gelir . vergisi ödemesi gerekmektedir.

 

cnn

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.