1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Yunan askerleri yine İzmir'de!..
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunan askerleri yine İzmir'de!..

A+A-

09 Eylül 1922'de İzmir'de denize dökülen Yunan askerleri yine İzmir'de, "İzmir'in dağlarında çiçekler açar" sözü artık şarkılarda ve marşlarda kaldı. Çünkü İzmir'in dağlarında artık Yunan askerleri dolaşıyor. Hem de elini kolunu sallayarak. 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkan Yunan askerleri, 3 yıl 3 ay 25 gün sonra 09 Eylül 1922'de İzmir'de denize döküldü. 2004 Yılında İzmir Koyun Adası'nı işgal eden Yunan askerleri ise tam 15 yıldır mevcudiyetini sürdürüyor. İzmir'de yine Yunan bayrağı dalgalanıyor.

Eski Yunan Savunma Bakanı Dimitris 'Dimitri' Avramapoulos, 26 Haziran 2014'de İzmir Koyun Adası'na gelerek Yunan bayrağının altında işgalci Yunan askerleri ile birlikte Türkiye'ye meydan okudu. Adada konuşlu Yunan Askeri Üssü'nde denetlemelerde bulunan Dimitri, egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. 

Türk düşmanı işgalci Dimitri, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait adalarda egemenlik ve bayrak gösterisi yaparken ve Türkiye'ye meydan okurken o tarihte Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan'a müzik notası bile vermedi!

Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetleri sayesinde meydanı boş bulan Yunanistan, 14 Nisan 2016'da İzmir Koyun Adası'nda Hava Savunma Tatbikatı yaptı. Tatbikata Yunan Kara Kuvvetleri birlikleri katıldı. Tatbikatta görevli Yunan uçaksavar silahları, bölgede uçan Türk uçaklarını hedef olarak belirledi.

Yunan Cumhurbaşkanı ve Başkomutanı Pavlopoulos 19 Temmuz 2017'de, İzmir Koyun Adası'na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı ve Türkiye'ye meydan okudu.

Eski Yunan Savunma Bakanı Kammenos, 08 Nisan 2018'de İzmir Koyun Adası'na tekrar gelerek işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı ve Türkiye'ye meydan okudu.

Bütün bunlar olup biterken Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetleri Yunanistan'a müzik notası (!) bile vermedi. 09 Eylül 1922'de zafer kazanan Türkiye, Erdoğan ve AKP hükümetleri döneminde büyük bir hezimetle karşılaştı ve Cumhuriyet tarihinin ilk ve en büyük toprak kaybını yaşadı.

Tayyip Erdoğan, 26 Haziran 2014'de İzmir Koyun Adası'nda egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Dimitri'yi; 01 Kasım 2014'de İstanbul'a, 27 Kasım 2017'de Ankara'ya, 09 Temmuz 2018'de Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni'ne, 20 Şubat 2019'da İstanbul'da, 03 Haziran 2019'da İstanbul'a olmak üzere tam 5 sefer Türkiye'ye davet etti ve Türk topraklarını işgal eden Yunan Dimitri'yi hararetle tebrik etti.

Yunanistan, Tayyip Erdoğan sayesinde İzmir’deki ikinci karşılaşmayı kazandı. Hem de tek kurşun atmadan. Tayyip Erdoğan,  Türk Milleti’nden 09 Eylül 1922’nin rövanşını ve intikamını alıyor. Hem de saklamadan gizlemeden, göstere, göstere...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.