1. YAZARLAR

  2. Bahri YILDIZBAŞ

  3. Yazlık ve yazılık tebessümler...
Bahri YILDIZBAŞ

Bahri YILDIZBAŞ

ortakses.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazlık ve yazılık tebessümler...

A+A-

Ünlü kaşif Kristof Kolomb, arızalanan gemilerin tamiratı için Jamaika'ya uğrar. Yerliler Kolomb'a yardımcı olurlar ve gemidekilere de yiyecek, içecek verirler. Fakat tamirat sanıldığından çok daha uzun sürdüğünden, tayfalar yerlilerin yiyeceklerini yağmalamaya başlarlar. Bu duruma kızan yerliler, yardımı ve yiyeceği hepten keserler. Çaresiz kalan Kolomb, o dönemde gemilerde bulundurulan ve dünyanın, güneşin, ayın ve yıldızların pozisyonlarını gösteren takvimi incelemeye başlar ve ertesi gün ay tutulması olduğunu görüp, bunu fırsata çevirmeye karar verir. Sonra da yerlilerin şefine gidip, Tanrı ile haberleşme halinde olduğunu ve yardımın kesilmesine Tanrı'nın çok kızdığını ve bunu da ayı kızıl renge büründürerek göstereceğini söyler. Ertesi akşam ay tutulması başlar ve ayın rengi tutulmadan dolayı kızıla döner.

Kolomb'un oğlu, o anı günlüğe şöyle kaydeder: 

"İnleme ve feryatlarla birlikte gemilere doğru geldiler ve beraberlerinde de çok miktarda yiyecek, içecek getirdiler. Bununla da yetinmeyip, Tanrı'nın kendilerini affetmesi için Amiral'e (Kolomb'a) yalvardılar"

Evrenin işleyişini gayet iyi bilen Kolomb, takvime bir kez daha bakar ve kırk sekiz dakika sürecek olan tutulmanın bitmek üzere olduğunu görüp, Tanrı'nın kendilerini affettiğini ve ayı birazdan eski rengine döndüreceğini söyler. Gerçekten de az sonra tutulma biter ve Tanrı tarafından affedildiklerini düşünen yerliler de, bilgisi sayesinde işlerini yoluna koyan Kolomb da son derece mutlu olur.

Kolomb bu olay üzerine seyir defterine şu notu düşer!

"Cehalet her zaman köleliği getirir." Hazıran 1503

Evet! Cehalet, her zaman ve her yerde köleliği güzelleştirir. Bin lokma ekmeğini yiyenler ile hayatını çalanları hiç sorgulamadan, bir lokma ekmeğe şükreder. "Şükret" diye dua ettirenlerin, yaşadığı güzel hayatı, hayal etmesine rağmen. Görmediği Allah’a inanır ve ibadet eder. Gördüğü her türlü dalavereyi fark etmeden, itaat eder. Teslimiyeti emir olarak kabul ederken, Allah’ın verdiği aklın mantıklı düşünce olduğunu bilmeden, akıl fukarası olarak bu dünyadan göçüp gider.

Köle olmayanlara ve olmak istemeyenlere selam olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum