1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Vatandaş tiyatroyu her gün seyrediyor !
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaş tiyatroyu her gün seyrediyor !

A+A-

 

Pirimiz Danıştay’da yapılan  toplantıya lütfediyorlar. Konu hukuk olunca eleştirilerde arka arkaya gelmeye başlıyor. Birilerinin kendisinin gözünün içine baka baka eleştirmek de ne demek?  Toplantıyı terk ediyor. Nedeni konuşmacının fazla konuşması. Konuşmacı da sözüm ona pirimizi hukuka davet ediyor. Dünyaya rest çekmiş olan pirimiz senin hukuk davetini mi önemseyecek? Burada bir yanlış var. Konu hukuk olup da eleştirilmemesi imkansız. Bunu bile bile toplantıya giderek olgunluk gösteriyor. Eleştirilerinizi dinlemeye ve çözüm yolu aramaya geldim mesajını veriyor ama işte orada duralım.

Sonuçta konuşulanları tiyatroya benzetiyor. Tiyatro oyuncuları arasında olamadığı için monolog dinlediğini ifade buyuruyorlar. En iyisi kalkıp gitmek. Ve kalkıp gidiyor. Sonrası malum veryansın barolar birliği başkanına. Kariyerine kadar sayıp döküyor. Muhalefette bundan nasibini alıyor. Sayar da, döker de kimsede hesap soramaz. Yalnız tek bir konuyu tescillemiş olur. Tek adam yönetimi. Her ne kadar tescillendi ise de bir defa daha tescillenmiş oldu. Pirimizin birde başkan olduğunda neler yapabileceğini hafsalanız alabiliyor mu? Eli kulağında çok yakında Barolar Birliği ile ilgili düzenlemeler gelir ve birliğin inine kadar girilir.

Gelelim tiyatroya. Tiyatro sanattır. Siyaset değil. Tiyatronun siyasete ayarlanması ise hicivdir. Hiciv ise ince bir dille kırmadan dökmeden eleştirmektir. Eğer hicivden ders çıkarılmış ise ne mutlu. Başlığımızda ‘’Vatandaş tiyatroyu her gün seyrediyor’’ dedik. Öyle bir tiyatro ki birileri geçmişin günahından, birileri ise sevabından nemalanıyor. Temcit pilavı gibi pişirip pişirip halkın önüne koyuyorlar. Halkta geçmişte sahnelenen tiyatroyu her gün seyretmek ve dinlemek zorunda bırakılıyor.

Pirimiz nasıl ki son tiyatrodan hoşlanmadı ise ‘’Öl de ölelim, vur de vuralım’’ diyenlerin dışında kalan vatandaşlarda her gün sahnelenen tiyatro oyunlarından hiç hoşlanmıyor. Her tiyatro oyunu bir bölünmeyi de beraberinde getiriyor. Denilecek ki % 45 oy aldılar, onlara konuşuyorlar diğerlerine ne oluyor. Evet diğerlerine ne oluyor ki? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.