1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ÇAKIR

  3. Türkiye'de Hatay ne garip, ne mahzun...
Hüseyin ÇAKIR

Hüseyin ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'de Hatay ne garip, ne mahzun...

A+A-

Türk milleti şunu beynine nakşetsin: İki cihan güneşi Hz.Muhammed Mustafa (SAV) rahmeti rahmana kavuştu lakin İslamiyet yok olmadı..

Kurtuluş savaşı kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları rahmeti rahmana kavuştu lakin bir asırdır Türkiye bölünmedi ve yok olmadı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da rahmetli olsa Türkiye parçalanmaz ve bölünmez.

Ama!

AKP iktidardan giderse Türkiye ayrıştırma, kutuluplaştırma ve korku siyasetinden kurtulur.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 4 Şubat 2024 günü Hatay’daki sözleri ise infial yarattı. Depremin yıkıp geçtiği Hatay’daki aday tanıtım toplantısında; "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" demesini aklım almıyor. 

Konuşmanın tamamını dinledim. Ancak belediye hizmeti kısmını sonraki cümleleri ile ayırmış ve mealen "Bu seçimde siz bize oy vermezseniz yokluk yaşamaya devam edeceksiniz” demiş.

Bugüne kadar Erdoğan’ın hemen hemen her yanlışında öfkelendim, eleştirdim, doğruyu yazmaya gayret ettim. Ama 22 yıllık iktidarında ilk defa bu sözlerinden sonra ağır bir hüzün çöktü içime...

AKP iktidarlarında; Ülkede bir şeylerin iyiye gideceğine dair umudum azaldı. 

"Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir." (Nisa suresi 58'nci ayet)

Peygamber Efendimizin (sav): "Bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek, BİR sene veya ALTMIŞ sene nafile ibadetten hayırlıdır" (hadis-i şerif) 

Alah'ın emri ve peygamberin sünneti orta iken Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın ağzından çıkan bu cümleler,  ettiği yemine, oturduğu makama yakışan sözler değil.

Türkiye'de 31 Mart'da yerel yönetim seçimi ile birlikte memlekette huzur, güven, şehit cenazesi gelmeyecekse; Ekonomi düzelecek, yokluk, yoksulluk ve yolsuzluk bertaraf olacaksa Türkiye'deki belediyelerin hepsini AKP'nin ve  hükümetin emrine verelim.

25 yıl ANKARA, 25 yıl İSTANBUL'u ve 22 yıl da TÜRKİYE'yi 'Başbakan' ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde..

2018 seçimleri sonrası bakanlar; TBMM'sindeki Cumhur İttifakı milletvekilleri Erdoğan'ın TBMM'sine gönderdiği yasalara, Cumhur İttifakı partilerin kabul oyu ile aynen yasalaşıyor.

22 yıldır hüküm sahibi olan AKP hükümetleri depremle ilgili ne hazırlık yaptılar?

Bakıyorsunuz imar değişikliğinden başka hiçbir şey yapmadılar.

Ama!!! Deprem için toplanan paralarını yediler.

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere kadar AKP Genel Başkanı ve CUMHUR İTTİFAKI parti sözcüleri devletin imkan ve tüm  kaynaklarını... Hatta atanmış bakanlar AKP'li belediye başkan adaylarının kazanması için bakanlıkların kaynaklarını kullanacaklar. Beytülmal üzerinden siyaset yapacaklar.

Meydanlarda, PKK ve din üzerinden ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı-bölücü bir dille yerel seçim propagandası yapacaklar.

HATAY VİLAYETİ:  Fransa'nın himayesinde iken mahsun ve garipti... 23 Temmuz 1939'da Türkiye'ye katılmasıyla hür ve TÜRK vilayeti olmuştur. ‘Hatay’ı nasıl kurtarırız?’ diye 20 yıl mücadele eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hatay’ı Türkiye Cumhuriyeti devletine emanet etmiştir. 

Cumhurbaşkanı bu konuşmayı yaptı diye kimse suçlamasın. 12 Eylül 2010 yılında anayasa referandumunda  Başbakan Erdoğan'ı hatırlayın; "TARAF OLMAYAN, BERTARAF OLUR" demişti.

Açık açık itiraf ediyor: "Ben hüküm sahibi isem AKP'li belediyeler hizmet alır. Diğerleri alamaz" diyor.

Düzen bozuk, sistem bozuk, ahlak bozuk... Adalet yerle yeksan olmuş. Adalet olmayan bir ülkede bunlar gayet normal...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.