1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Turkcell'in Yönetim Kurulu'na eski bakanlar atandı

Turkcell'in Yönetim Kurulu'na eski bakanlar atandı

SPK, Turkcell'in Yönetim Kurulu üyeliğine Ahmet Akça ile eski bakanlardan Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler'i atadı.

A+A-

İSTANBUL – Sermeya Piyasası Kurulu, gerekli bilgilendirme ve uyarıların yapılıp süre tanınmasına rağmen bağımsız yönetim kurulu üyelerini atamayan ve esas sözleşme değişikliklerini yapmayan Turkcell'le ilgili önemli bir karar aldı. 

Kurul, Turkcell Yönetim Kurulu'nda şirketin 3 ortağını temsilen yer alan Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'i görevden aldı ve yerlerine bağımsız 3 üye atadı. 

Yeni üyeler, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da SPK tarafından yeni bir karar alınana kadar görev yapacak. 

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesini teminen, şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'in 6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği görevinden alınarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler'in atanmasına, yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da Kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmalarına, esas sözleşmesini Kurulumuzun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliğ'i hükümlerine uygun olarak değiştirmesi için şirketin uyarılmasına, karar verilmiştir." 

YENİ KURUL'DA KOÇ VE GÜLER YER ALIYOR 
Eski bakanlardan Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler, Turkcell Yönetim Kuruluna atanan bağımsız üyeler arasında yer alıyor. SPK'nın görevden aldığı üyeler ise, Çukurova Gurubu'ndan Mehmet Bülent Ergin, Sonera Holding'ten Tero Erkki Kivisaari ve Altimo Grubu'ndan Oleg Adolfoviç Malis olarak sıralandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.