1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK'dan kaç asker istifa etti?

TSK'dan kaç asker istifa etti?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın TSK'dan kaç personelin istifa ettiği ile ilgili soru önergesini cevapladı

A+A-

Bakan Yılmaz, TSK'dan 01 Ocak 2009-21 Ocak 2012 tarihleri arasında kendi istekleriyle ayrılan toplam subay ve astsubay sayısının 13 bin 751 olduğunu açıkladı.

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Genelkurmay Başkanlığı'nın Aralık 2012 itibarıyla personel mevcudunu kamuoyuna duyurduğunu ve açıklanan rakamlarla TSK'nın personel mevcudunda büyük bir azalma olduğunu, Mart 2012 itibariyla 714 bin olan personel sayısının 9 ayda 70 bin azalarak 644 bine düştüğünün gözlendiğini belirtti. Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından, 353 olarak açıklanan General-Amiral mevcudunun, Aralık 2012'de 348 olarak duyurulduğunu ve Ağustos Şura'sından sonra 5 General-Amiral'in istifa ya da emekliliğini istediğininin anlaşıldığını açıkladı. Demirçalı, diğer taraftan terörle mücadelede etkin görev yapan uzman çavuş sayısında son 1 yıl içerisinde büyük düşüşler yaşandığının bilindiğini ve TSK'nın , tarihinde ilk kez bu kadar ani yoğun ayrılmanın ve istifa talebinin ortaya çıkmasının da, 'Neler oluyor?' sorusunu gündeme getirdiğini söyledi.

Demirçalı'nın konu ile ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle 10 Aralık 2012 tarihinde TBMM'ye sunduğu soru önergesi şöyle: "-2012 Ağustos Şura'sından sonra, TSK'dan ayrılmış(emekli olmuş) 5 komutanın isimleri nedir? Bağlı oldukları kuvvet komutanlıkları hangileridir? TSK'da 2009 yılından bugüne istifa eden,General/Amiral,Subay,Astsubay.Uzman Erbaş sayıları nedir? Bağlı oldukları Kuvvet Komutanlıkları hangileridir? Son 5 yıl içerisinde TSK'dan firar eden Subay sayısı ve bağlı oldukları komutanlıklar hangileridir? TSK'dan son 1 yıl içerisinde ayrılmış, istifa etmiş Uzman Erbaş sayısı kaçtır? Çeşitli dava ve soruşturmalarda çok sayıda muvazzaf ve emekli TSK personeli tutuklu yargılanmaktadır.TSK'daki asker sayısındaki azalmada yaşanan bu yoğun tutuklamaların etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? MiIli Savunma Bakanlığı olarak, TSK bünyesinde yaşanan bu istifaları araştırmak için yapılan herhangi bir çalışma var mıdır?"

BAKAN YILMAZ'IN SORU ÖNERGESİNE YANITI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın soru önergesini yanıtlayarak, 01 Ocak 2009-21 Ocak 2012 tarihleri arasında kendi istekleriyle ayrılan toplam General/Amiral ve Subay/Astsubay sayısı 13 bin 751 olduğunu ve 2009-2010-2011 yıllarında sözleşmeli statüde görev yapan toplam 4 bin 967 uzman erbaşın kendi istekleriyle sözleşme yenilemeyerek TSK'dan ayrıldığını belirtti.

Bakan Yılmaz'ın soru önergesine yanıtı şöyle: "2012 Ağustos Şurasından sonra, Tümamiral Kemalettin Gür, Tuğgeneral Necati Tekin ve Tuğgeneral Hakan Taşkesen emekli olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nden 01 Ocak 2009-21 Ocak 2012 tarihleri arasında kendi istekleriyle ayrılan toplam General/Amiral ve Subay/Astsubay sayısı 13.751 'dir. 2009-2010-2011 yıllarında sözleşmeli statüde görev yapan toplam 4.967 uzman erbaş kendi istekleriyle sözleşme yenilemeyerek TSK'dan ayrılmıştır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.