1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK, MAHKEMEYİ YALANLADI!

TSK, MAHKEMEYİ YALANLADI!

Genelkurmay, internet sitesinde yaptığı açıklamada ''Harekat Planı adlı bölüm ve ekinin mevcut olmadığını bildirmiştik. Davanın delillerinin aslının Genelkurmay'da olduğu iddiası asılsızdır'' dedi

A+A-

Dün Balyoz Davası’nın gerekçeli kararında dava dosyasındaki belgelerin sahte olduğu yönündeki iddialara ilişkin mahkeme, su çarpıcı değerlendirmede bulunmuştu:

“Davadaki belgelerin, Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asıllarının bulunduğunun belirtilmesiyle, sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşmuştur.”

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada delillerinin asıllarının Genelkurmay’da olduğu iddialarının asılsız olduğu söylendi, harekat planı adlı bölüm ve ekinin mevcut olmadığını bildirildiği belirtildi.

İŞTE TSK'NIN AÇIKLAMASI

1. Bazı basın yayın organlarında, “Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği” yönünde haberler yer almaktadır.

2. Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1′nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, “Oraj” ve “Suga” isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir.

3. Mahkemenin gerekçeli kararında ise; “Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir’de sanık Hakan Büyük’te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir.” ibaresine yer verilmiştir.

Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.