1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. Temel Liselerin kapatılması üzerine
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Temel Liselerin kapatılması üzerine

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında dershanelerin kapatılma kararını açıklarken; mevcut dershanelerden standartlara uygun olanların okula dönüştürülmesini, uygun olmayanların Temel Liselere dönüştürülmesini, bu liselerin de, 2018-2019 öğretim yılı sonunda kapanacağını açıklamıştır. Binaları müsait olan dershaneler hemen okula dönüştürülmüştür. Diğerleri de Temel Liseye dönüştürülmüştür. Ücretleri de dershanelerin 2-3 katına çıkarılmıştır. Bu okulları iki türlü öğrenci tercih etmiştir. Eğitim düzeyi vasat, ekonomik durumu düşük öğrenciler, kolay mezun olmak ve aynı zamanda dershane eğitimi alarak üniversiteye hazırlanmak için tercih ettiler. Sınavla girilen okulların  başarılı öğrencileri de notlarını yükselterek üniversite sınavlarında avantaj elde etmek için bu liseleri tercih etmişlerdir.

Temel Liselerin 2018-2019 öğretim yılı sonunda  kapatılacağı kurucuları tarafından çok  önceden biliniyordu. Burada herhangi bir sorun yok. Sorun, bu liselerin bu tarihte kapatılacağını bilmeyen ara sınıflardaki öğrenciler ve velilerdir. Temel Liselerdeki ara sınıf öğrencileri için iki seçenek var:

1. Bu öğrencilere Bakanlıkça eski okullarına dönme hakkı tanınabilir.

2. Temel Liselere yeni öğrenci alınmamalı, ara sınıf öğrencileri mezun oluncaya kadar bu liselere devam etmelidir.

Burada asıl sıkıntı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İmam Hatip Lisesi dışında lise binası yapmamasıdır. Burada amaç, liseye girecek öğrencilerin İmam Hatip Liselerine veya Özel Liselere yönlendirmektir.

Ayrıca bu durumda, Bakanlığın 2019-2020 öğretim yılında bütün okulların tekli tedrisata geçirileceği hedefine ulaşması mümkün değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.