1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TAV Havalimanları, Kurumsal Yönetim Endeksinde zirvede

TAV Havalimanları, Kurumsal Yönetim Endeksinde zirvede

TAV Havalimanları, geçtiğimiz yıl 10 üzerinden 9,09 olan kurumsal yönetim notunu bu yıl 9,24 seviyesine çıkartarak Kurumsal Yönetim Endeksinde zirvede yer aldı.

A+A-

Dünyanın lider kurumsal yönetim derecelendirme kuruluşlarından ISS Corporate Services, TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim notunu 10 üzerinden 9,24 olarak açıkladı…

Dünya’nın en saygın bağımsız kurumsal derecelendirme şirketlerinden ISS Corporate Services TAV Havalimanları için kurumsal yönetim derecelendirme notunu, Türkiye’de halihazırda en yüksek seviye olan 9,24’e çıkardı. TAV Havalimanları Holding tahsis edilen bu not ile birlikte, 40’a yakın şirketin yeraldığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde zirveye yükseldi..

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, Geçtiğimiz yıl tahsis edilen kurumsal yönetim notunun bu yıl önemli oranda artırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim ilkelerine gösterdiği yaklaşım, uyulması gereken bir zorunluluktan öte, sahiplenilmesi ve özümsenmesi gereken bir değerler bütünü olarak kurum kültürümüzde yer almaktadır” dedi. “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yeniden düzenlenerek yürürlüğe giren kurumsal yönetim ilkeleri, şirketlerin şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlamındaki uygulamalarını bir adım öteye taşıdı. TAV Havalimanları olarak geçtiğimiz yıllarda elde ettiğimiz yüksek derecelendirme notlarını, bu yıl yeni ilkelerle birlikte daha da yukarı taşıyabilmedeki başarımız, şirketimizin dinamik ve yenilikçi yapısının bir göstergesidir” diye ekleyen Şener, 
“3 kıtada, binlerce çalışanı ile birlikte uluslararası projelere imza atan TAV Havalimanları’nın, kurumsal yönetim alanında gösterdiği bu denli yoğun çaba, tüm paydaşlarımıza ve menfaat sahiplerine duyduğu saygısının bir ifadesidir” dedi. 

TAV Havalimanları, dördüncü değerlendirme yılında, notunu 10 üzerinden 9,09’dan 9,24’e yükseltti ve 40’a yakın şirketin işlem gördüğü IMKB Kurumsal Yönetim Endeksinde zirvede yeraldı.

Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kurulu, SPK'nın konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde; pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu alt başlıkları altında yapılan ağırlıklandırılmış değerlendirme sonuçları şöyle gerçekleşti:

Alt Kategoriler Ağırlık Alınan Not Tahsis Edilen Not
Pay Sahipleri 0,25 90,98 9,10
Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık
0,35 96,26 9,63
Menfaat Sahipleri
0,15 94,53 9,45
Yönetim Kurulu
0,25 87,29 8,73

Toplam 1,00 92,44 9,24

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.