1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sendika üyelerine polisten biber gazı müdahalesi

Sendika üyelerine polisten biber gazı müdahalesi

Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yaptıktan sonra Kızılay’a yürümek isteyen Türkiye Kamu-Sen üyelerine polis biber gazıyla müdahale etti.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların üyeleri, Abdi İpekçi Parkı’nda yaptıkları eylemin ardından, Konfederasyon Genel Merkezi’nin bulunduğu Kızılay’a yürümek istedi.

Bunun üzerine emniyet güçleri parkın çıkışında, Sağlık Bakanlığı’nın önünde barikat kurarak grubun yürümesine izin vermedi.

Eylemciler ile güvenlik güçleri arasındaki tartışma arbedeye dönüştü. Polisler olaya biber gazıyla müdahale etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve diğer sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda eylemci gazdan etkilendi.

Grup, daha sonra Mithatpaşa Caddesi üzerinden Konfederasyon Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında gazetecilere açıklama yapan Koncuk, Konfederasyon Genel Merkezine yürüdükten sonra dağılmayı planladıklarını, ancak polisin buna izin vermediğini ileri sürdü.

Bir polis memurunun biber gazını gözüne sıktığını iddia eden Koncuk, ismini tespit edebilirse söz konusu polis hakkında şikayette bulunacağını belirtti.

Grubun yürüyüşü sırasında aracının kornasını çalan bir sürücü de tartaklandı.

İstediğimizi ya alacağız ya alacağız
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ”Emin olun bu gazlar, bu coplar Türkiye Kamu-Sen’i deviremez ama Hükümet şunu bilsin istediğimizi ya alacağız ya alacağız” dedi.

Memurların iş bırakma eyleminin ardından Abdi İpekçi Parkı’ndan Kızılay Meydanı’na yürümek isterken polisin müdahalesiyle karşılaşan Koncuk, daha sonra konfederasyon genel merkezi önünde gelerek basın açıklaması yaptı.

Türkiye Kamu-Sen’in her bir üyesinin millet ve Türkiye sevdalısı olduğunu ifade eden Koncuk, ”Bugüne kadar bu sendikanın üyeleri polise taş atmamış, cam kırmamıştır ama bu polis, Türkiye’nin polisi mi, yoksa hükümetin polisi mi” dedi.

Kamu-Sen’in iş bırakma eyleminin siyasi ve ideolojik bir anlam taşımadığını dile getiren Koncuk, 81 ilde yapılan eylemlere bütün çalışanların katıldığını kaydetti.

Eylemcilerin slogan atması üzerine Koncuk, ”Gazı da yedik. Lüzumsuz bir gerginlik yaşadık. Acemi bir polise rastladık hemen gaz sıktı. Emin olun bu gazlar, bu coplar Türkiye Kamu-Sen’i deviremez ama Hükümet şunu bilsin istediğimizi ya alacağız ya alacağız” dedi.

Öte yandan emniyet güçleri, Kamu-Sen ile aynı sokakta bulunan AK Parti Ankara İl Başkanlığı binasının çevresine barikat kurarak, konfederasyon üyelerinin Mediha Eldem Sokak’ın bir bölümüne girmesine izin vermedi.

MERSİN
 
MERSİN’de memurların iş bırakma eyleminde Türk Kamu-Sen üyesi yaklaşık bin kişi, Ak Parti Akdeniz İlçe binasına yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı. Biber gazı ve cop kullanan polislerle kendilerine sopalarla karşılık veren memurlar arasında arbede yaşandı, 3’ü polis, 10 kişi yaralandı.

Merkez Akdeniz İlçesi Mahmudiye Mahallesi’ndeki sendika binası önünde saat 11.30 sıralarında toplanan Türk Kamu-Sen üyeleri yaklaşık 500 metre uzaklıkta Nusratiye Mahallesi Hastane Caddesi üzerindeki Ak Parti Akdeniz İlçe Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Eylem için geniş güvenlik önlemleri alan Mersin Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Hastane Caddesi’ni panzerlerle kapatıp, grubun yürüyüşünü engellemeye çalıştı. Ellerinde bayraklar ve dövizler taşıyıp, hükümet aleyhinde sloganlar atan grup, ısrarla yürümeyi sürdürünce çevik kuvvet polisleri biber gazı ve coplarla müdahale etti. Memurlar da ellerindeki bayrak ve döviz sopalarıyla karşılık verdi. Yaşanan arbedede sopa, tekme ve yumruk darbeleriyle 3 polis ile 7 memur çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Müdahalenin ardından dağılmayan grup, oturma eylemi başlattı.
 
KAYSERİ
 
Kayseri- Kayseri’de, KESK ve Kamu-Sen üyesi memurlar ortak eylem yaptı.

Hükümetin memur maaşına yönelik zam teklifini protesto eden sendika üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Türkiye Kamu-Sen üyeleri Meydan Parkı’nın önünde eylem yaptı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendika üyeleri de Sivas Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş sırasında Atatürk Anıtı’nın önünde eylem yapan Memur-Sen üyeleri, KESK üyelerine alkışla destek verdi.

Daha sonra KESK ve Kamu-Sen üyeleri birleşerek eylemlerini birlikte sürdürdü.

”Yaşasın sınıf dayanışması”, ”Birleşe birleşe kazanacağız”, ”Direne direne kazanacağız” diye slogan atan memurlar halay çekti.


Sendika temsilcileri tarafından yapılan basın açıklamalarında, toplu sözleşme görüşmeleri nedeniyle hükümete tepki gösterildi.

Konuşmaların ardından Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, temsili olarak alana getirilen mangalda simit pişirdi.

Simitler memurlara dağıtılırken temsili olarak bir milletvekili mangalda sucuk pişirdi.
 
 
BURSA
 
Bursa’da Memur-Sen, Eğitim-İş, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’e bağlı Eğitim-Sen ile diğer sendikaların üyeleri, Fomara Meydanı’ndan Kent Meydanı’na kadar pankart açıp slogan atarak yürüyüş yaptı.

Memur-Sen Şube Başkanı Numan Şeker, kent meydanında yaptığı basın açıklamasında, toplu sözleşme masasında ek ödeme mağduriyetlerinin giderilmemesini, yüzdelik zam ve diğer toplu sözleşme tekliflerinin karşılanmamasını kabul edemediklerini belirterek, ”Bu duyarsızlığı protesto ediyor, Türkiye genelinde hizmet üretmiyor, bir günlük iş bırakarak basın açıklamasıyla eylemlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Daha sonra Eğitim-İş, Türkiye-Kamu Sen ve KESK’e bağlı Eğitim-Sen temsilcileri de basın açıklaması yaptı.

-Mersin- Mersin’de çeşitli sendikalara üye memurlar iş bırakma eylemi yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin önünde önünde toplanan Kamu-Sen üyeleri, slogan atarak Hastane Caddesi’ndeki AK Parti Akdeniz ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Sendika üyeleri, Kuru Çeşme önünde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler ve zırhlı araçlarla barikat kurulması üzerine oturma eylemine başladı.

Polis, daha sonra yürümelerine izin verilmemesi üzerine barikatı aşmaya çalışan sendika üyelerine müdahalede bulundu. Müdahale sırasında 3 polis memuru ve bazı memurlar hafif yaralandı.

Bir süre daha bekleyen gruba görüşmelerin ardından izin verildi.

Kamu-Sen üyeleri, zırhlı araçların yolu açmasının ardından parti binasının önünde basın açıklaması yapıp dağıldı.

Bu arada, İstasyon Meydanı’nda toplanan KESK’e bağlı grup, İstiklal ve Hastane caddeleri güzergahını takiben AK Parti Akdeniz ilçe binasının önüne kadar yürüyüş yaptı. Memur-Sen’e bağlı bir grup da Akbelen Mezarlık Caddesi’ndeki AK Parti il binasının önüne kadar yürüdü.
 

BALIKESİR
 
Balıkesir’de Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen ’e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) ve KESK’e bağlı sendika üyesi memurlar, birer saat arayla Alihikmetpaşa Meydanı ve Yeşilli Meydanı’nda toplandı.

Pankart açan, slogan atarak yürüyüş yaparak meydanlarda toplanan memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Mustafa Koç, siyasilerin seçim meydanlarında verdikleri vaatleri unuttuklarını ileri sürdü.

Hak için, adalet için, daha güzel yarınlar için iş bıraktıklarını belirten Koç, şunları söyledi: ”Seçim meydanlarındaki vaatlerini unutmuşlardır. Bizleri eylemlilik sürecine götüren neden de işte budur. Memurların en tabii hakları yıllardır verilmiyor. Devleti temsil eden çalışanlar açlık ve yoksulluğa terk edilmiş, elverişsiz yerlerde çalışırken seslerine kulak tıkanıyor.” KESK Dönem Sözcüsü Ekber Gün ise kamu çalışanlarına haklarının verilmesi yolunda başlatılan mücadeleyi örgütlü bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi bir grup, Balıkesir Tren Garı’nın önünde eylem yaptı.

İzmir-Ankara seferini gerçekleştiren Mavi Tren’in önünü kesmek isteyen sendika üyelerine güvenlik güçleri müdahale etti.

Balıkesir’deki kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinde aksama olmadığı öğrenildi.

TEKİRDAĞ
 
Tekirdağ ve ilçelerinde Kamu-Sen ve KESK’e bağlı memurlar eylem yaptı.

Tuğlalı Park’ta ilk olarak Kamu-Sen’e bağlı sendika üyeleri toplandı.

Burada açıklama yapan Kamu-Sen Tekirdağ Temsilcisi Muzaffer Doğan, bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi toplu sözleşme ve grev hakkını kullandıklarını söyledi.

Doğan, ”Milletvekillerinin maaşına yapılan zam ile memurun maaşına yapılan zam arasında uçurumlar var. Hükümet, kamu görevlilerine verdiği değeri ortaya koymuştur” dedi.

Kamu-Sen’in açıklamasının ardından alana gelen KESK üyeleri, davul, zurna ve kemençe eşliğinde horon oynadı, halay çekti.

KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Erdal Korkmaz, insanca bir yaşamı hak eden herkes için grevde olduklarını ifade etti.

Korkmaz, ”KESK, kamu emekçilerinin taleplerini ve iradelerini yok sayanların, geleceğini ipotek altına almaya çalışanların oyununu bozmaya kararlıdır. Bizlere tek teminatı şiddet, baskı ve daha fazla yoksulluk olanlara karşı bizim teminatımız fiili meşru mücadele geleneğimiz olmaya devam edecek” diye konuştu.

Sloganlar atan gruplar, ellerindeki 3,5 yazan balonları patlattıktan sonra olaysız dağıldı.

Çorlu Atatürk Meydanı’nda toplanan sendika üyeleri, Omurtak Caddesi’nden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi.

Eğitim-Sen Çorlu temsilciliği yetkilisi Bülent Telli, grup adına yaptığı konuşmada, kamu emekçileriyle dalga geçenlere cevap vermek adına grev haklarını kullandıklarını belirtti.

Telli, ”Grev hakkınız yok tehditlerini boşa çıkaran yüz binlerce kamu emekçisi bugün tüm Türkiye’de hayatı durdurmuş durumda. Dağın fare doğurmasını bekleyenler dışında herkesin, kamu emekçilerinin, işçilerin, emeklilerin yürekleri bugün bizimle çarpıyor” dedi.

Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halay çeken yaklaşık bin kişi, slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

Öte yandan, Çorlu’da birçok okulda grev nedeniyle ders verilmedi.

Malkara ve Hayrabolu ilçelerinde de memurlar eylem yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.