1. YAZARLAR

  2. Ruhittin SÖNMEZ

  3. Sedat - Sadat - Damat
Ruhittin SÖNMEZ

Ruhittin SÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sedat - Sadat - Damat

A+A-

Suç örgütü lideri Sedat Peker nerede? İlk videolarında Birleşik Arap Emirlikleri’nde (Dubai’de) olduğunu söyleyen Sedat Peker son iki videoda farklı mekanlardan yayın yaptı. Bizzat CB Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yakalanıp getirileceğini söylediği halde 8’nci videosunu da yayımladı.

Hakkında yakalama emri çıkarılan ve kırmızı bülten çıkarılması için İnterpol’e başvurulan birinin nerede olduğunun merak edilmesi normal.

Fakat halkımızın cevabını bulamadığı başka bir soru daha var:

Damat Berat nerede?

Nerede olduğu merak edilen Damat bu ülkenin Eski Maliye ve Hazine Bakanı. Daha önce de Enerji Bakanı'ydı. Döneminde ülkenin en yetkili ikinci adamı olarak biliniyordu.

Eski Bakan 8 Kasım 2020’de Instagram üzerinden bildirdiği istifadan sonra hiç ortalıkta görünmedi. Hiçbir basın mensubu kendisiyle görüşemedi.

Hatta sağlığından endişe edenler bile oldu. 7 Mayıs 2021’de Çamlıca Camisinde çekildiği bildirilen maskeli bir fotoğrafı ile bu endişeler giderilmeye çalışıldı. Bu defa da “Acaba O muydu? O olsa korumaları olurdu” gibi yorumlara yol açtı.

“Şanla, şerefle” bir ülkenin en kritik makamlarında görev yapmış biri niye ortalıkta görülmez? Adeta bir kanun kaçağı gibi neden “sırra kadem basar?”

Eski Bakan, hakkında soruşturma açılmış bir şüpheli veya kanunen yakalama emri çıkarılmış biri değil.

Kanun kaçağı “Reis Sedat” bile yüksek bir özgüven içerisinde halkımıza mesaj vermeye çalışıyor. Peki, “Damat Berat” görev alanı ile alakalı son derece kritik tartışmalar yapılırken, neden kamuoyunu aydınlatma görevini yapmıyor?

Nerede olduğunu bilmediğimiz suç örgütü lideri Sedat da olmasa, “Damat nerede?” sorusuna cevap veren kimse olmayacaktı.

Sedat Peker bu sorunun cevabı olarak “Damat Berat Murat Sancak’ın Beylikdüzü’ndeki evinde” diye bir açıklama yaptı.

Murat Sancak, Ethem Sancak’ın kuzeni imiş. Ethem Sancak kim? CB Erdoğan’a olan sevgisini “Şems ile Mevlâna gibi” diye izah eden, “Arap asıllı bir iş adamı.” Savunma sanayiinde ve Katar’la ilgili projelerde kritik bir isim.

Bana bu satırları yazdıran şey, Murat Sancak’ın, Sedat Peker’in iddiasına verdiği cevapta, kullandığı şu cümle:

“Berat Albayrak’ın saklanmaya ihtiyaç duyacak bir durumu yok.  Evime hiçbir zaman gelmedi.”

Murat Sancak “saklanma” tabirini kullanmış. İşte ben de tam bunu söylemek istiyorum. Bir Eski Bakan niye saklansın ki?

Berat Albayrak çıkıp basın önünde konuşmalı.

Keşke “128 Milyar dolar nerede?” sorusuna cevap vermek için çıkmış olsaydı.

Ama şimdi önünde yeni bir fırsat var. Bakalım, Sedat Peker’in mesajlarına yeni dahil ettiği, zaman zaman çeşitli mecralarda dile getirilen iddialara cevap verecek mi?

Eski Enerji Bakanı olarak, Barzani Devleti ve PKK/PYD hakimiyetindeki bölgelerden çıkarılan petrolün İsrail’e ve başka ülkelere taşınmasına dair en doğru bilgilere vakıf olduğundan eminiz.

Bu taşıma işini yapanlar kimlerdir? Türk vatandaşları ise Türkiye’nin bu işten geliri olmakta mıdır? Kendisinin bu işlerde dahli var mıdır? Peker’in “İsrail’in malını taşımayı bırakın” sözünün muhatabı kimdir?

Dilerim Berat Albayrak bu konular hakkındaki bilgilerini kamuoyuyla paylaşır.

*  *  *

DEVLETİN SEDAT VE SADAT İLE OPERASYONLARI

Sedat Peker’in 8’nci videosunda Suriye’ye gönderilen silah ve mühimmat iddiası Türkiye’yi uluslararası alanda sıkıntıya sokabilecek hususlar barındırıyor.

“Sedat Peker yardım konvoyu adıyla Bayır Bucak Türkmenlerine ve diğer Türklere tırlar dolusu kıyafetler, telsizler, çelik yelekler ve yüklü miktarda Mitsubishi araçlar gönderilmesini planladık. Ancak son anda SADAT’ın içindeki bir ekibin organize ettiği diğer araçlar ilave edildi. İçinde silah bulunan bu araçların, Türkmenlere değil, El Nusra militanlarına teslim edildiğini sonradan öğrendim.”

El Nusra o zaman Türkiye tarafından da terör örgütü kabul edilen silahlı cihatçı bir Selefi örgüt.

SADAT kendisini "savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket" olarak tanımlıyor.  Kurucusu Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nda yaklaşık 30 yıl görev yapmış.

SADAT’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsünde etkili olduğu ve Libya’da Hafter’e karşı savaşan güçlere destek verdiği iddia ediliyor.

Muhalefet kanadından “SADAT’ın bazı şehirlerde silahlı eğitim kampları olduğu, bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları” şeklinde uyarılar olmuştu.

Basında da “SADAT’ın, Cumhurbaşkanının özel ordusu, muhafız gücü olduğuna; suikast ve gayri nizami harp dersi verdiğine” ilişkin haberler yer almıştı. 

Tanrıverdi, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı yaptığı sırada, bir toplantıda “Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız” demişti. Tepkiler üzerine Başdanışmanlıktan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Bazılarının “meczup” diye hafife aldığı Tanrıverdi aslında çok etkili biriymiş. “15 Temmuz sonrasında TSK ve askeri okulların yeniden yapılandırılmasının kendisinin yönlendirmeleri doğrultusunda gerçekleştiğini” gururla anlatmış. Videoları internet ortamında duruyor. Bugüne kadar bir yalanlama yapılmadı.

Böylesi bir adamı ve kurduğu teşkilatı Sedat Peker olmasa konuşmuyor olacaktık.

Keşke demokrasinin kendi dinamikleri içinde böyle netameli konuları konuşup, çözüm üretebilseydik.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.