1. YAZARLAR

  2. Zeynel KOZANOĞLU

  3. POLİS AMCA DİLİNİ TUT...
Zeynel KOZANOĞLU

Zeynel KOZANOĞLU

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

POLİS AMCA DİLİNİ TUT...

A+A-

 

Terörü gerçekten önlemeye çalışıyor musunuz? Öyleyse en basit kurala niçin uymuyorsunuz? Bu kural şudur: Terör bir yana, terörün rahatsız ettiği kitleler bir yana. Öncelikle siz bu kitleleri yanınıza alacaksınız. Bunu yapıyor musunuz?
Ya da bu nasıl yapılır, nasıl başarılır, biliyor musunuz?
Otuz yıldır korolar halinde haykırdık: “Şehitler ölmez vatan bölünmez.” Başka? “Kanları yerde kalmayacak...” Peki, daha başka... “Hainlere ölüm...” En manyakçasını  da bize sundular. “Bunların ölenleri için geberdi demek gerekir” miş.
Asıl yapılması gerekeni unuttuk. Terörü sona erdirebilmek için bu konuda mücadele edenlerin istihbarat dedikleri bilgiye ihtiyacı var. Nereden geliyorlar, nerede yatıp kalkıyorlar. Bu kadar katırı nereden buluyorlar?
Peki, bu bilgilerin her hangi birine ulaşan benim yurttaşım hangi halde ilgili kurumlara haber verir? Bu bilgiyi verdiği için başına bir iş gelmeyeceğinden emin olması halinde... Bu en küçük bir aklın bile belirleyebileceği bir gerçektir.
Ben bilmeden bomba yüklü aracı çekici ile getirmişim. Teröristin gösterdiği yere indirmişim. Bomba patlamış, çekicinin sürücüsü olarak polisim beni sorguya almış. Bir takım fotoğraflar gösteriyor. Bunlardan biri işte o kaatil...
Şimdi ben bunu polise bildireyim mi? Polis beni koruyacaksa can baş üstüne... Ama korumayacaksa en kanlı katillere bile susma hakkı diye bir şey tanıyorsunuz. Beni korumayacaksanız, o halde ben susayım polis beyler...
Koruma dediğim de öyle atla deve değil. Sadece teröristi benim belirlediğimi kimseye söylemeyeceksiniz... Öyle mi oluyor? Daha iki saat sonra televizyonlar ötuyor: “Çekicinin sürücüsü kendisine gösterilen on fotoğraf arasından kanlı kaatili teşhis etti. Şimdi çember daraldı...” filan...
Bu bilgiyi medyaya veren arkadaş teröre hizmet etmiştir. İki açıdan bakınca bu gerçek sırıtmaktadır. Birinci açı şu: “Benzer olaylarda teröristi ele vermeyin, susun... Yoksa canınızdsan olursunuz” denilmiş oluyor... Bir de teröriste mesaj yollanmış oluyor: “Sıkı saklan, peşine düşüldü.”
Ben hayal mi görüyorum? Bunu koca koca müdürler niye görmüyor? 
Terörle sonuna kadar mücadele edilecekmiş..
Tamam anladık da... bu “Sonuna kadar” ne anlama geliyor? Ve ne kadar süredir?
Ve benim sorgucularım, poliste olsun, mahkemede olsun sorgucularım!
Kardeşim dilinizi tutun. Birkaç gün önceydi. Şimdi adını hatırlayamıyorum, önemlice birini ifade vermeye çağırdılar. İfadenin bitiminden yarım saat sonraydı, belki iki saat sonraydı... Bir çok TV de “İşte ifadenin tamamı...” denilerek haber veriliyordu.
Ben buradan şehit çocuğunun diliyle haykırıyorum:
“Polis Amca Dilini tut...” 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.