1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. Parti ağalarının panzehiri parti ombudsmanlığı!
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Parti ağalarının panzehiri parti ombudsmanlığı!

A+A-

Siyasi partilerde sık sık karşımıza çıkar parti ağaları. Onlar, genellikle iş insanıdır ya da bir iş insanının yakınıdırlar.

Sahip oldukları maddi gücü, partinin ihtiyaçları için kullanmaya başlarlar. Bunu yaparak ön plana da çıkarırlar kendilerini. Para onlar için bir basamak aracıdır. Bastıkça parayı hızla yükselirler basamakları!

Artık, ilin parti ağası olmuştur bizim iş insanı! İl başkanını o belirler, ilçe başkanlarını o belirler, genel merkez delegelerinin seçimi bile onun kontrolündedir. Ondan icazet almadan sinek bile uçmaz olur, o ilde! Paranın gücü demokrasiyi tatil etmeye yetmiştir!

İlk genel seçimlerde milletvekilliği aday listesinde birinci sıra garantidir. Böylece paranın gücü onu milletvekili yapar. Kapağı meclise attı mı, genel merkezde de etkili bir görev alması kaçınılmazdır! Para, basamakları yükselmesine yardım etmeye devam eder.

İl ağası, ilde kontrolu bırakmamak için milletvekili seçildiği ili boş bırakmaz ve kontrolunu sürekli il ve ilçe kahyaları aracılığıyla sürdürürler.

İşte bu durum partiye uzun vadede zarar verir. Bu durumun önüne geçebilmek ve parti ağalarını etkisiz hale getirmenin yolu Parti ombudsmanlığı kurumunun oluşturulmasıdır.

Genel başkan her ilde, parti teşkilatında görev almayan çok güvendiği bir kişiyi il ombudsmanı olarak görevlendirmelidir. Bu kişi özü sözü bir olan ve hiçbir menfaat beklemeyen duayen kişiler arasından seçilmelidir.

İl ombudsmanı, aynı özelliklere sahip kişilerden partinin ilçe ombudsmanlarını belirlemelidir.

Böylece genel başkana bağlı her ilde parti ombudsmanlar kurulu oluşturulmalıdır.

Bu kurul il genelinde parti teşkilatlarını sürekli izleyerek ayda bir il teşkilatları ile ilgili oluşturacakları raporları genel başkana sunmalıdır. Böylece parti içi otokontrol sistemi oluşturulmuş olur.

Bu yolla genel başkan bütün il ve ilçe teşkilatları ile ilgili güvenilir bilgiye ulaşıp, gerekli müdahaleleri zamanında yapma imkanına kavuşmuş olacaktır.

Böylece, parti ağaları artık eskisi gibi genel başkanı etkileme ve yönlendirme gücüne sahip olamayacaktır.

Ombudsmanlık kurulu dikkatli oluşturulursa, orta vadede parti içi demokrasinin oluşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Parti içindeki tekelleşme önlenebilecektir.

Liyakat esas olabilecektir.

Kısacası; parti ombudsmanlığı, hem partiye hem de Türk siyasetine nefes aldıracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum