1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Öğrenciye bir öğün yemek
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğrenciye bir öğün yemek

A+A-

İlköğretim okullarında okuyan öğrencilerimiz hepimizin çocukları olup aynı zamanda ülkemizin geleceğidirler. Bu öğrencilerimizi her yönden iyi yetiştirmemiz demek ülke olarak geleceğimizi garanti altına almak demektir.

Okullarda eğitim öğrenim gören çocuklarımız 6 ila 15 yaş aralığında bulunmaktalar. Çocuklarda büyüme hızlıdır. Hızlı büyüme, gelişme ise enerji ve besin öğelerine ihtiyacı arttırır. Çocukların artan ihtiyaçlarının karşılanmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların bir bölümü çocukların yaşam şekliyle, bir bölümü ise bilinçsizlik nedeniyle kazanılan hatalı alışkanlıklarla ilgili olabilir. Sorunların giderilip, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayacak beslenme koşullarına kavuşturulmasında ve ileriki yaşamında sağlığını olumlu etkileyecek alışkanlıkların kazandırılmasında aileye, okula ve bilhassa milli eğitim bakanlığı yetkililerine önemli görevler düşmektedir.

Ülkemizde yoksulluk üzerine araştırma ve çalışma faaliyetleri yürüten Derin Yoksulluk Ağı'nın yaptığı çalışmaya göre yoksul ailelerin çocuklarının yarıya yakını temel beslenmeden mahrum bir hâlde bulunmaktadır. Ülkemizde yoksul aileler üzerinde yapılan araştırmada yoksul aile çocuklarının yüzde 15'e yakını eğitim çağında çalışmak zorunda kalıyorlar, eğitim hayatına devam edemiyorlar. Yine bu araştırma sonucunda yoksul çocukların yüzde 6'sı o yoksul ailenin tek gelir kaynağı durumundadır.

Akıl almaz ve kabul edilemez bir gerçek şudur ki; bir çocuk çalışıyor, küçücük bir çocuk bir aileye bakıyor. Ülkemizde maalesef 7,4 milyon çocuk yoksulluk seviyesinde yaşamlarını devam ettiriyor.

Çocukların yetersiz hatta bazen hiç beslenmeden devam ettirmeye çalıştıkları hayatlar sonucunda bilim insanlarımız okul çağındaki çocuklarımızda bodurluk, aşırı zayıflık ve psikolojik olumsuzluklar görüldüğünü her gün değişik platformlarda kamuoyuna duyurmaktadırlar.

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de grubu bulunan siyasi parti milletvekilleri yüksek enflasyon ve ekonomik zorluklar nedeniyle ailelerin geçimlerini sağlamakta zorlandığını, pek çok çocuğun kahvaltı ya da öğle yemeği yemeden okula gitmek zorunda kaldığını belirterek okullarda öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istediler.

Muhalefet milletvekillerinin, Türkiye’nin birçok yerinde günlerini aç geçiren yoksul öğrencilerin bulunduğu ve devletin bir öğün ücretsiz sıcak yemek sağlaması gerektiğini belirterek Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedikleri araştırma önergesi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Okul öğrencilerine bir öğün yemek verilmesini isteyen muhalefet partilerine ait bazı belediyeler kendi imkânları ile bu uygulamayı başlatmışlar ve güzel sonuçlarda elde etmeye başlamışlardı. Muhalefet partilerinin kamuoyu oluşturmak için bu yapılanları örnek göstermesi ve basında sürekli yer almaya başlamasıyla maalesef T.C Milli Eğitim Bakanlığı'nca uygulamanın yapıldığı yerlerde bu güzel uygulama engellendi.

TBMM’de bulunan muhalif siyasi parti milletvekillerinin güzel bir önerisi ve bazı muhalefet siyasi partilerin yönettiği belediyelerce uygulanmakta olan ‘öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek’ önerisi ülke olarak yaşamakta olduğumuz ekonomik sıkıntılar ve yüksek gıda enflasyonu karşısında milletçe takdir görmüştür.

Bu güzel öneri ve uygulamayı takdir ederek ülkemizin her yerinde uygulanması için çalışmaları başlatması gereken yetkililerin engel olmasını milletimiz görüyor ve bunun gereğini de ilk seçimde yapacağına inancım tamdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum