1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'O haber uydurma çünkü...'

'O haber uydurma çünkü...'

WSJ'a ağır suçlama: Bu haber, hükümeti bu seçimler öncesinde zora düşürme adımı...

A+A-

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Uludere olayında ilk istihbaratın ABD’den sağlandığına ilişkin Amerikan gazetesindeki haberin uydurma olduğunu söyleyerek, "Genelkurmay Başkanımız özellikle kendi alanına ile ilgili yönelik cevaplamasını yapmıştır. Türkiye’yi anamuhalefet partisi CHP’nin yönetmediğini, idare etmediğini çok iyi biliyorum. Ama kurumlarımızın da, kendi ilgi alanları ile ilgili konuları cevaplamalarını doğru olduğuna inanıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan’ın Varna kentinde Bulgar meslektaşı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı Hamed Bin Casim Bin Cebr El Tani ile bir araya geldi.

 

Ankara’dan Başbakanlığı ait 'Ana’ uçaıyla beraberindeki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile birlikte 12.30’da Bulgaristan’ın Varna kentine geldi. Başbakan Erdoğan daha sonra Karadeniz kıyısında Bulgaristan’ın devrik diktatörü Todor Vijkov’un yazlık ikametgah olarak kullandığı Euxinograd Sarayı’nda Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından karşılandı. Ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı Hamed Bin Casim Bin Cebr El Tani, sarayın önünde birlikte fotoğraf çektirdi.

Daha sonra 3 başbakan, basına kapalı olarak Türkiye ve Bulgaristan’daki taşkınları önlemek için yapılması planlanan Suakacağı Barajı, Ruşçuk İstanbul otoyolu projesi ve bölgeler sorunları ile alan baş başa bir saati aşkın görüşme yaptı.

Üç başkan görüşmedin ardından Türk ve Bulgar basın mensuplarının karşısına tekrar çıkarak ortak basın toplantısı yaptı.

ANA MUHALEFET TÜRKİYE’Yİ YÖNETMİYOR

Başbakan Erdoğan, Uludere olayı ile ilgili sorusu üzerine, "Genelkurmay Başkanımız özellikle kendi alanına ile ilgili yönelik cevaplamasını yapmıştır. Türkiye’yi anamuhalefet Partisi CHP’nin yönetmediğini, idare etmediğini çok iyi biliyorum. Ama kurumlarımızın da, kendi ilgi alanları ile ilgili konuları cevaplamalarını doğru olduğuna inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, gözcü denilen insansız hava araçlarının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emrinde hareket ettiğini dikkat çekerek, "Fakat Amerika’da uydurma bir habere kalkıp Türkiye’de hükümete veya TSK’ya bir bedel ödetmek kastı ile hareket edenler veya şu anda Amerika’daki seçimler sebebi ile orada mevcut iktidarı zora düşürme gayreti içerisinde olan bir yayın politikasını mevcut gazete kendisine gaye edinmişse, onu bilemem. Ben bu haberi, hükümeti bu seçimler öncesinde zora düşürme adımı olarak görüyorum. Zira Silahlı Kuvvetlerimizin açıkladığı gibi biz kendi insansız hava araçlarımızla hareket ederek bu adım atılmıştır ve şu anda da gerek idari, gerekse adli yargıda süreç devam etmektedir. Konuyla ilgili söyleyeceğim herhangi bir şey söz konusu değil" dedi.

GÖZLEMCİ SAYISI 3 BİNE ÇIKARILMALI

Başbakan Erdoğan, Suruye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın son açıklamalarını değerlendirirken ise, muhalif güçlerin Suriye’deki attıkları adımlarla ilgili hassasiyetlerinin devam ettiğini ifade etti. Türkiye ile Suriye arasında 910 kilometre sınır olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bizim burada olup bitenlere duyarsız kalmamız mümkün değil. El Thni kardeşim de, biz de kendileriyle gayet iyi münasebetler içerisinde olan insanlardık. Aile hukukumuz vardı. Bu denli noktadaydık. Ama eğer halkınıza zulmederseniz o zaman da biz sizin yanınızda olamayız. Eğer bu zulüm olmamış olsaydı, bugün bu süreç aynen devam ediyor olacaktı. Ama düşünün ki 10 binin üzerinde insan öldürülüyor" dedi.

Suriye sokakların arasında tanklar ve toplar olduğuna dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu insanlar öldürülüyor. Burada kalkıp Beşar ‘iyi yapıyorsun’ diyemeyiz. Buna kimsenin hakkı yok. Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ne hemen hemen bütün ülkeler imzasını koydu. Biz bu uluslararası hukuku bir kenara mı koyacağız. Şu anda uluslararası hukuktan tamamen uzak Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ne tamamen ters bir zulüm Suriye’de cereyan etmektedir ve bu konuda bizler mazlumun yanında yer almaya, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bunu da Beşar’ın böyle bilmesini ifade ediyoruz. Beşar şöyle demiş böyle demiş, hiç düşünmemize gerek yok ve halkın iradesinin karşısında Beşar’ın da dayanamayacağını ben yine çok açık net bugün Bulgaristan’da söylüyorum. Er veya geç halk ne derse o olacaktır. BM gözlemci sayısı 300 kişi ama yeterli değil bana göre bu sayı 3 bine çıkarılmalıdır" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından üç başbakan birlikte öğle yemeği yedi. Erdoğan daha sonra özel uçakla Türkiye’ye döndü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.