1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'O' Film Karşı Karşıya Getirdi

'O' Film Karşı Karşıya Getirdi

Erdoğan: O film ifade özgürlüğü kapsamına sokulamaz

A+A-

ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed’e hakaretler içeren "Müslümanların Masumiyeti" filmine tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İslam'ın yüce değerlerine ve Hz. Peygamber'e hakaret, fikir ve inanç hürriyeti içinde değerlendirilemez" dedi. Erdoğan böylece, filmi "iğrenç" bulduğunu söyleyen ancak vatandaşlarının ifade özgürlüğüne engel olmayacaklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la ters düşmüş oldu.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Yalta Avrupa Stratejisi Yıllık Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Libya’dan Mısır’a, Yemen’den Tunus’a kanlı gösterilere neden olan filmle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Başbakan Erdoğan, “İslam'ın yüce değerlerine ve Hz. Peygamber'e hakaret, fikir ve inanç hürriyeti içinde değerlendirilemez. Dinlere, peygamberlere, insanların kutsal değerlerine yönelik hakaretler fikir ya da eleştiri hürriyeti olarak görülemez. Bu film açıkça provokasyon ve düşmanlığa yönelik davranıştır” dedi.
 
"PROVOKASYONLARA GELMEYİN"
 
Dünyadaki tüm Müslümanlara, “İslam'ın değerlerine ve yüce peygamberin çizgisine ibretle, vakarla ve sağduyuyla sahip çıkalım” çağrısı yapan Erdoğan, Cuma namazı sonrasında yapılması muhtemel gösterilerle ilgili de şu uyarıda bulundu:
 
“Özellikle bugün mübarek Cuma günüdür. Bu Cuma gününde ibadet yapıp bizim yüce değerler adına toplandığımız Cuma namazlarında şiddete, teröre ve masum insanların zarar görmesine yol açacak provokasyonlara karşı lütfen dikkatli olalım. Medeniyetler ittifakını hayata geçirebilmek için bahsettiğim bu değerlere titizlikle sahip çıkmalıyız. Asla bu oyuna gelmemeliyiz. Dünya Müslümanlarına bir kez daha hatırlatıyorum. Bu çok ciddi bir provokasyondur. Çok ciddi bir tahriktir, bunun karşısında şiddete başvuranların da bilesiniz ki Müslümanlara bir provokasyonu vardır ve biz bunu da reddediyoruz. Asla kabul etmiyoruz.”
 
Erdoğan, “Dünya Müslümanlarına bir kez daha hatırlatıyorum. Bu çok ciddi provokasyon ve çok ciddi bir tahriktir. Bu tahrik karşısında şiddete başvuranların da Müslümanlara provokasyonu vardır” diye konuştu.
 
"OBAMA'NIN OLUMLU BAKTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"
 
Türkiye'nin, ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bu konuda müşterek atmamız gereken adımlar neyse onları atmaya hazır olduğumuzu da zaten taziye mesajında belirttik” dedi.
 
Erdoğan, "Şu anda özellikle değerli dostum Sayın Obama'nın da bu hazırlanan filmle ilgili ona olumlu bakması gibi bir şeyi düşünmüyorum. Böyle bir şey söz konusu değil ama bu filmi hazırlayan düşünce maalesef o da tahrik unsuru taşıyan nitekim bunu da ifade eden bir aşırı uçtur. Bunun da tabii mahkum edilmesi, bunun da cezalandırılması gerekir diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.
 
"İĞRENÇ AMA..."
 
Clinton dün Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin bu filmle bir ilgisi olmadığını, filmdeki içerik ve mesajı da reddettiklerini belirtmişti.
 
Söz konusu yapımın "iğrenç ve kınanması gereken bir film" olduğunu söyleyen Clinton, buna rağmen ABD'lilerin düşüncelerini ifade etmelerine engel olmayacaklarını sözlerine eklemişti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.