1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. O alçak güruh "Aleviden Cuhurbaşkanı olmaz" diyecektir
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

O alçak güruh "Aleviden Cuhurbaşkanı olmaz" diyecektir

A+A-

Hükumet sözcüsü Mahir Ünal'ı dinliyorum. Çok öncesinden beridir dikkatimi çeken hususu yine tekrarladı. Her ne hikmetse, tüm AKP ve trollerinin ortak arzusu; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istiyorlar. 
...
Buradan anlaşılması gereken, belli ki; AKP ve trolleri Sayın Kılıçdaroğlu'nu yıpratabilecekleri en uygun aday olarak görmeleridir. Bunun temelinde yatan asıl gerçek ise; maalesef hala bir ayıbımız olarak devam eden mezhep farklılığının; alçakça, el altından, fısıltı gazeteleri ve troller vasıtasıyla kullanacak olmalarıdır.
... 
Bunu belki de en iyi fark edip, gözlemleyebilenler benim gibi hemşehri derneklerinde uzun yıllar görev yapmış veya yapmakta olan sivil toplum örgütleri mensuplarıdır. Değerli CHP'li yöneticiler ve taraftarları bana "Ne münasebet" diyebilirler ama "Türkiye ortalaması algı düzeyi" maalesef böyle görüp, böyle düşünüyor. Aslında Sayın Kılıçdaroğlu bunun farkında ama "Ben aleviyim, seçilemem" diyemeyeceğinden, CHP üst aklı başka bir aday üzerinde mutabık kalarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu da böylece içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarmaları gerekir diye düşünüyorum. 
...
Peki, bu durumda CHP adına nasıl bir aday çıkarılmalı sorusu sorulunca, ilk akla gelen isim de İlhan Kesici oluyor. Bu isim; ben de kabul ediyorum ki; "Türkiye ortalaması algı düzeyi"ne uygun olup, CHP adına gösterilebilecek en güçlü, makul ve makbul isimdir.
...
Ancak İlhan Kesici Erdoğan karşında başarılı olup, kazanması mümkün olacak mı dır, hayır. Uygun isim olmakla, kazanacak isim olamak aynı şeyler değildir şüphesiz. Özelikle yaklaşık son iki yıldır "Kalleş İttifakı"nın Türkiye'ye dayatmak istedikleri yeni sisteme ve demokrasi ihlallerine karşı Sayın İlhan Kesici'nin öne çıkan, dikkat çeken herhangi bir kavgasına, mücadelesine şahit olamadık. Zaten bunu yapacak bir mizaca da eskiden beridir sahip olmadığını gözlemleyebiliyoruz. Oysa biliyoruz ki; liderleri biraz da demokrasi adına verdikleri kavgalar ortaya çıkarır.
...
Peki Erdoğan karşısında başarılı olabilecek en güçlü Cumhurbaşkanı adayı kim olabilir; kesinlikle Sayın Meral Akşener dir. Yine yazımın giriş bölümüne atıf yaparak diyorum ki; nasıl ki AKP ve trolleri, büyük bir hararetle Erdoğan karşında Sayın Kılıçtaroğlu'nu aday olarak görmek istiyorlarsa; aksine bir o kadar da Sayın Meral Akşener'i aday olarak görmek istemiyorlar. Meral Hanım, Erdoğan karşısında en güçlü aday olduğu halde, başta Erdoğan olmak üzere diğer AKP ve trollerinin Meral Hanım'ın ismini telaffuz etmemeleri; ciddiye almadıkları değil, kendilerini tir tir titretecek kadar ciddiye aldıklarını göstermektedir.
...
Şimdi yapılması gereken; CHP kurumsal duygusallık yapmadan, tamamen "Kalleş ittifak"ı karşısında başarılı olmak adına, toplumun psikolojik olarak ön kabulünü de dikkate alınarak Cumhurbaşkanı adayı arayışlarını bırakması ve en kısa zamanda İYİ PARTİ+SAADET PARTİSİ ve CHP arasında "Demokrasimiz için birlik Hareketi" veya "Demokrasi ittifakı" adına Meral Hanımın ismi ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmalıdır.
... 
Özelikle Meral Hanım ve İYİ PARTİ aleyhine uygulanan baskı, kumpas ve sansür karşısında oluşan mağduriyeti millet çok iyi görüyor ve şüphesiz takdirini de buna göre yapacaktır.
... 
Şunu çok iyi bilmeliyiz ki; AKP'yi kurduran en büyük argüman, birikmiş mağduriyetlerin tavan yapmış olduğu noktadır. Ülkemiz özelikle bu noktaya 28 Şubat sürecinde Cemaat+ABD ittifakı ile kasten getirilip, mağduriyetlerin doyum noktasına geldiği anda da; Ali Bulaç ve Abdurrahman Dilipak'ın birbirlerini doğrulayan itiraflarında olduğu gibi "AKP bir ABD projesi olarak kurulmuştur". Yani demem o ki; Meral Akşener aynı zamanda MHP genel başkanlığı adaylığından beridir kendisine karşı uygulanan engellemeler; iftiralar, kumpaslar, basın ve medya sansürleri şeklinde sürmüş; kurmuş olduğu İYİ Parti'ye karşı da şiddetini artırarak devam etmiştir. Dolayısıyla, demokrasi için mücadele verebilmenin en kolay yolu; yine demokrasi mağduru bir ismin önderliğinde olmasıdır, bunun için yine en uygun isim Meral Akşener dir. 
...
Daha sonra mahalli seçimlerde bu ittifak "Gönül ittifakı" şeklinde devam ettirilerek; ittifakı oluşturan partiler güçlü oldukları il veya ilçelerde diğerleri aday çıkarmayarak feragat edilip, desteklenerek böylece akıllıca bir süreç yürütülüp, ülkemize ve demokrasimize sahip çıkmak adına, demokrasi tarihimiz adına güzel bir dayanışma ve demokrasi mücadelesi emeği verilmiş olacaktır.

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.