1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Maliye çalışanları barış istiyor

Maliye çalışanları barış istiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığından ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açmış, personelin moral ve motivasyonu ciddi anlamda bozulmuştur, iddiasında bulunuldu.

A+A-
MALİYE BAKANLIĞI’NDA KADROLARIN %46’SI BOŞ
Maliye Bakanlığı’nda kadroların %46’sının boş olduğunun da altını çiziliyor. 20 bin 454 personel açığı var Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarının  %45’i boş. Bu da 33.900’kişiye tekamül ediyor. Dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorunda kalıyor. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiş. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır.
Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani, devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi, gün geçtikçe sorunlar yumak halini almıştır. Çalışanlar mutsuz, moral ve motivasyonları yok denecek kadar azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur.”değerlendirmelerinde bulunuluyor.
 
ÇALIŞANLAR DA BARIŞ İSTİYOR
Bilgi birikimi ve her türlü donanıma sahip olan Maliye ve Gelir İdaresi çalışanları bütün olumsuz şartlara rağmen vatandaşa hizmetin en iyisini vermeye çalışıyor. Maliye Bakanlığı sürekli olarak, vatandaşlar için vergi ve varlık barışı politikaları uygulamaktadır, Bakanlıktan kendi çalışanlarıyla da bir an önce barışması bekleniyor.
666 sayılı KHK ile Hükümet ek ücret ve göstergelerde yaptığı değişikliklerle üst bürokratların maaşına % 30’lara varan zamlar yaparken Maliye çalışanlarına göstermelik artışlar yapmış İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirlerdeki memurlara hiç artış yapılmamıştır. Hangi işin hangi işe eşit olduğu belirlenmeden (iş tanımı yapılmadan ) çıkarılan 666 sayılı KHK ile aynı işi yapanlar arasında önemli ölçüde ücret farklılıkları ortaya çıkmıştır. Hükümet bu uygulamasıyla dereceleri ve unvanları aynı olanların ücretlerini eşitleme yoluna giderek kolaycılığı seçmiştir.
 
ÜCRET ADALETSİZLİĞİ VE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ DEVAM ETMEKTEDİR
Kurumda aynı işi yapanlar arasında ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir. 
 
-Ek ödemelerin emekli keseneğine dahil edilerek emekliliğe yansıtılmasını,
-Aynı yerde aynı işi yapan çalışanlar arasında ücret adaletsizliğinin mutlaka giderilmesini,
-Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların genel idare hizmetleri sınıfına geçişi ile ilgili görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ivedilikle açılmasını,
-Merkez ve  taşra uzmanlığı ayrımına son verilmesini,
-Gelir ve gider uzmanlıklarında uygulanan kriterlerde birlik sağlanmasını,
-Lise ve ön lisans mezunlarına da uzmanlığa girme hakkının verilmesini,
-Uzmanlık sınavlarında süre sınırlamasının kaldırılarak sürekli hale getirilmesini,
-Özel hizmet tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesini,
-Genel İdare Hizmetleri sınıfında çalışan tüm unvanlara (şoför, güvenlikçi) VHKİ kadrolarının verilmesini ve görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir an önce açılmasını, çalışanlar adına vergi haftasında talep ediyoruz.
Vergi politikaları oluşturulurken, vergi çalışanlarının öneri ve teklifleri alınmamaktadır. 
Kurum çalışanlarının ağır iş temposuna, vergi aflarıyla gelen yeni bir iş yükü binmekte,
personel mükelleflerle karşı karşıya gelmektedir.
Vergi Haftası kapsamında bir dizi etkinlik ve yarışma düzenlenmekte, fakat bu etkinliklerde Maliye çalışanlarının sorunlarına değinilmemektedir.
Gece-gündüz, hafta sonu demeden bayram tatillerin de dahi çalışarak Devlet hazinesini parayla doldurma görevini yürüten fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değildir,1990 Yılından beri kutlanan Vergi Haftası’nı, Maliye çalışanları ağır iş yükü, ücret adaletsizliği, haksızlıklar ve ayrımcılıktan dolayı kutlayamamaktır.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum