1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hüseyin Çelik o açıklamaları değerlendirdi

Hüseyin Çelik o açıklamaları değerlendirdi

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Uludere faciasıyla ilgili 'Vurma emrini vereni' açıklayan sözlerine tepki geldi...

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Sayın İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin'in dün bir televizyon programında Uludere ile ilgili yaptığı açıklamaların önemli bir bölümüne katılmıyorum. Orada hayatını kaybeden insanlarla ilgili elde herhangi bir delil yokken onları PKK'nın figüranları olarak nitelendirmek doğru olmamıştır'' dedi.

Hüseyin Çelik, Uludere'de yaşananlarla ilgili olarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in dünkü açıklamalarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden insanların acılarını hep paylaştıklarını, başsağlığı dileğinde bulunduklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm yetkililerin meseleye böyle yaklaştığını belirtti.

Çelik, şunları söyledi:

''Herkes bilir ki bu bölgede kaçakçılık yapanlar öyle veya böyle birilerine rüşvet vererek bu işi yapıyorlar. Bu eskiden beri böyledir. Orada, özellikle Kuzey Irak'ta, oradaki PKK varlığından dolayı, PKK'nın kaçakçılıktan bir şekilde pay aldığı, beslendiği bilinmektedir. PKK'nın kaçakçılıktan beslenmesi ve kaçakçılıktan pay alması, sadece rızkını kazanmaya çalışan, ama illegal yolla da olsa ekmek parası çıkarmaya çalışan bu insanları PKK'nın figüranları yapmaz. Başından beri bu meselede partimizin ve hükümetimizin duruşu budur.

Biz hayatını kaybeden bu insanların acılarını hep paylaştık, başsağlığı dileğinde bulunduk. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere tüm yetkililerimiz meseleye böyle yaklaştılar. Sayın Bakanın dünkü üslubunu ve yaklaşımını doğru bulmuyorum, ayrıca insani de bulmuyorum. Burada bir yanlışlık var ki, burada bir hata vardı ki mesele şu anda yargıya intikal etmiştir. Esasen hükümetin bu insanlara tazminat öngörmesi, tazminat ödemesi de bu insanların terörist olmadığını veya PKK'nın figüranları olmadığını göstermektedir.'' ''Uludere'de acıları paylaşmak herkesin görevi''
 
Uludere'de ölen insanların hayatta kalan akrabalarının acılarını paylaşma ve azaltmaya çalışmanın herkesin görevi olduğunu belirten Çelik, olması gerekenin bu olduğunu, AK Parti ile hükümetin bugüne kadar konuya bu doğrultuda yaklaştığını dile getirdi.

Hüseyin Çelik, şunları kaydetti:
 
''Bunlar kaçakçılık yaptığı için tabii ki suçludur. Ancak kaçakçılık suçuna verilecek ceza bellidir. Meselenin bu çerçevede ele alınması gerekiyor.

Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamaların önemli bir kısmına katılmıyorum. Sayın Bakanın bu yaklaşımını ve üslubunu insani bulmuyoruz. Sayın Bakanın üslubunun ve yaklaşımının AK Parti hükümetine ve AK Parti'ye ait bir yaklaşım ve üslup olmadığı da ortadadır.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.