1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hedef 2023 değil, 1923

Hedef 2023 değil, 1923

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin hedefinde yine Ak Parti iktidarı vardı.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Cumhuriyet'i kuranlar sıbyan mekteplerini kapattı. Sıbyan mekteplerindekilerin torunları,4+4+4 ile 1923’ün rövanşı alıyor. Hedef 2023 değil, hedef 1923. Hedef, Cumhuriyet kurumlarını dövüştürmek, Cumhuriyeti yok etmek" dedi.

Aydın'ın Didim İlçesi'nde CHP teşkilatını ziyaret eden CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve CHP İl Başkan adayı Barkan Kalınomuz eşlik etti. İnce ve yanındakileri ilçede, Didim Belediye Başkanı CHP’li Mümin Kamacı, Akbük Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Erçin Sandalcı, Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın, Belediye Meclis üyeleri ve partililer karşıladı.

İlçe teşkilatının bulunduğu binada partililere seslenen Grup Başkanvekili İnce, Türkiye’nin yer altı ve yer üstü kaynakları ile sahip olduğu imkanlara rağmen insanların yoksul ve mutsuz olduğunu belirtti. CHP’li İnce, "Çünkü bu ülke kötü yönetiliyor. Cumhuriyeti kuranlar sistemi iyi kurdu. Ülkeyi inşa ederken banka, üniversite ve barajlar yaptı. 1923’e geldiğimizde, eğitimde ikilik kaldırılarak laik sistem getirildi ve sıbyan mektepleri kapatıldı. Sıbyan mekteplerinde 43 bin hoca vardı, bazıları okuma yazma bile bilmiyordu. Cumhuriyet'in ilanı ile Cumhuriyet'i kuranların 43 bin düşmanı oldu. İşte şimdi sıbyan mekteplerindekilerin torunları bu 4+4+4 ile 1923’ün rövanşı alıyor. Hedef 2023 değil, hedef 1923. Hedef Cumhuriyet kurumlarını dövüştürmek, Cumhuriyet'i yok etmek" dedi.

CHP’li İnce, "Biz de birilerine güvendik oysa kendimize, sandığımıza güvenecektik. 12 Eylül’de bize işkence yapanlar şimdi Cumhuriyet düşmanlarının önünde selam duruyor. Gelinen noktada CHP’nin de hatası var elbette" diye konuştu.

Demokrasilerde iktidarı dizginleyen güçlerin; muhalefet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan olduğunu aktaran İnce, "Bizim muhalefet olarak yeterli sayımız yok, Cumhurbaşkanı da kendini sıcak siyasetin içinde sayıyor. 19 Mayıs kutlamaları oluyor. Cumhurbaşkanı devletin başındaki adam bir hafta Amerika tatilinde. İcazet almaya mı gittin? Ayıp, Ayıp. Başbakan desen koltuğunda yok" diye konuştu.

BAŞBAKAN’A AĞIR SÖZLER

CHP Grup Başkanvekili İnce, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle ilgili hükümete sert eleştirilerde bulundu. İnce, şunları söyledi:

"Egemen güçler emperyalistler Recep Tayyip Erdoğan’a dedi ki 'Biz Tunus’un, Fas’ın, Mısır’ın, Irak’ın, Suriye’nin, İran’ın işini bitireceğiz. Sen bize yardımcı olacaksın'. Bizim ki de 'Baş üstüne ama ben bunun karşılığında ne alacağım?' dedi. Bizimkine şunu dediler; 'Sen bize yardımcı ol, şuraları biz ele geçirelim petrol doğalgaz her türlü şey bizim elimizde olsun. Biz de sana Atatürk’ün Cumhuriyetini yıktıracağız' dediler. 'Laikliği yok ettireceğiz. Cumhuriyet kurumlarını bir bir ele geçireceksin, sünnete uygun bıyık bırakan AKP’lileri oraya getireceksin sana da bunu yaptıracağız' dediler. Bizimki dedi ki 'Baş üstüne' dedi. Türkiye’nin geldiği nokta budur" dedi.

BELEDİYELERE OPERASYONLARI 'İFTİRA' DİYE NİTELEDİ

CHP’li belediyelere yönelik operasyonları "İftira" olarak nitelendiren İnce, bunun yanlış yapan belediye başkanını değil, CHP’li belediye başkanı seçen, çağdaş yaşamdan yana olan kentliyi cezalandırma amacı taşıdığını öne sürdü ve "Başkanlarımıza sahip çıkmalı dik durmalıyız. Benim bir oyumdan ne olur demeyin. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit memleketi kurtarır" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN'A CEVAP VERDİ

Eğitim çalışmalarının ihale gelirinin yıllık 20 milyar doları bulduğunu söyleyen İnce, eğitim harcamalarının Kamu İhale Kurumu’nun dışına çıkartıldığını hatırlatıp, "Bu geliri yandaşlarına aktaracaklar. Başbakan diyor ya 'sosyal demokratlar akşam içer sabah da sarhoş olur çalışamazlar', buradan Başbakan’a cevap vereyim; Yetim malı yemek sarhoş etseydi, AKP’li vekiller ayakta duramazdı" dedi.

İnce, konuşmasını "Bizim dinle dindarlarla sorunumuz yok. Üç kesim vardır; dindarlar, dindar geçinenler, dinden geçinenler. Bizim sorunumuz dinden geçinenlerle. Kilise karanlık, papaz kör, cemaat sağır, bağır bağır bağırıyorum, hepinizi AKP’den hesap sormaya çağırıyorum" sözleriyle tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.