1. YAZARLAR

  2. İhsan YAVUZ

  3. HAYVAN MAL DEĞİL CANDIR
İhsan YAVUZ

İhsan YAVUZ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYVAN MAL DEĞİL CANDIR

A+A-

HAYVAN MAL DEĞİL CANDIR....

Hayvan severlerin hayvan “mal” değil “can” dır kampanyası ile gündeme getirdiği yeni Hayvanları Koruma Kanun Tasarı’nda sona gelindi.

Hayvana yönelik şiddet uzunca bir zamandır tartışmalardaki yerini korurken, hayvan hakları savunucuları ve yurttaşlar tarafından konuya dair suçlulara daha ağır yaptırımlar yapılmasına yönelik çok sayıda eylem düzenlendi.
Hükümete yapılan çağrılarda örgütler ve aktivistler, hayvanlara yönelik şiddetin bir kabahat değil suç olması yönünde taleplerini sık sık gündeme getirmişti.Hayvan severlerin ısrarlı talebi karşısında hükümet bir torba yasayla bu işi çözmeye çalışıyor.
Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan 27 maddelik taslak, torba yasa olarak görüşe sunuldu. Taslakla, sahipsiz hayvanlara karşı eylemler, nesli yok olma tehlikesi altındaki hayvanları öldürmek ve hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürmek ilk kez para cezasından çıkarılıp çeşitli hapis cezaları öngörülen suçlar haline getirildi.
Taslakla etkin ve caydırıcı olmaları için hapis ve idari para cezaları katlandı. Taslakla yapılan yeni düzenleme özetle şöyle:

1-İŞKENCEYLE HATVAN ÖLDÜRMEYE 4.5 YIL
2-NESLİ YOK OLAN HAYVANI ÖLDÜRENE 10,5 YIL
3-SAHİPSİZ HAYVAN ÖLDÜRMEYE 4 BİN LİRA
4-KEDİSİNİ SOKAĞA ATANA 700 LİRA
5-KUYRUK VE KULAK KESMEYE 4 BİN LİRA
6-KÖPEK VE KEDİLERİNİ KISIRLAŞTIRMAYANLARA 1000 TL
7-YETKİSİZ HAYVAN DENEYİNE 3 BİN LİRA
8-EĞİTİRKEN GEREKSİZ ACIYA 4 BİN LİRA
9-YAVRU VE GEBE HAYVAN ÖLDÜRMEYE 5 BİN LİRA
10-HAYVAN TİCARETİ İZNİ OLMAYANLARA ÜÇ BİNLİRA CEZA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR.
Peki tüm bu değişiklikler yeterli mi? Hayvan severler cezaların yetersiz olduğunu, bazı suçlara ceza verilmediğini söylüyor.Hayvan hakları savunucuları Hayvana yönelen şiddet eylemlerinde alt sınırın en az 2 yıl hapis cezası olmasını, Hapis cezalarının ertelemesiz verilmesi şartının olması gerektiğini, Aksi takdirde verilen adli hapis cezaların para cezasına çevrileceği kaygısını yaşıyor.
Hayvanlara tecavüzün suç hapsamına alınmadığına değinen hayvan severler bu suça en az iki yıl ceza verilmesini istiyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığının iş yükünün çok artacağını , bununla başa çıkamayan Bakanlık teşkilatının da bu davaların peşine düşmeyeceğini savunan Hayvan severeler ayrıca aşılarını ve tedavilerini yapması gerekirken hayvanları itlaf eden belediye çalışanları ile emri veren yetkililerin de hakkında ağırlatıcı ceza verilmesi ve pet shoplarda hayvan satışının yasaklanmasını petshop ların hayvan tedavisine yönelmelerini istiyorlar.
İhsan Yavuz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.