1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Gereken Dersleri Aldık mı?
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Gereken Dersleri Aldık mı?

A+A-

Gereken Dersleri Aldık mı?

Çocukluk yıllarımda Menderes, genç yaşta Evren ve son dönemlerde Tayyip’in  tek adamlığını yaşadım. Kendisine  istifa diyen gençlerin üzerine tankları yürüten Menderes, Cezaevlerine kimi bulduysa tıkan Evren ve günümüzde Terör yasası adı altında kendini korumak için çıkardığı kalkana sığınarak gözünün üstünde kaşın var diyeni tutuklatan, asla ve asla eleştiriye tahammül edemeyen, insanları azarlayan Kasımpaşa’lı  Tayyip.

İktidar liderleri kör ediyor. Yalaka avane gerçekleri görmesini engelliyor. Menderes’de asker ve polisi kendi politikalarına alet ederek tutuklamalar, yasaklar, işkenceler yaşattı bu millete. Sonuç maalesef arzu edilmeyen bir şekilde sonlandı. Ya Evren: Kardeşin kardeşi vurduğu, gettoların oluştuğu, her gün bir gencin can verdiği dönemde müdahalede bulundu. Buraya kadar iyi ama bundan sonrası felaket oldu.

Okuduğu kitaplardan dolayı hapis yatanlar yanında hiçbir suçu olmayanlar da işkence gördü, maddi, manevi fiziki zararlara uğradılar. Bilim yuvalarına, üniversitelere kezzap döktü, öğretim üyelerini üniversiteden uzaklaştırdı. İl il gezerek din sömürüsü yaptı ve bu günün teokratik düzeninin mimarı oldu. Mükafat olarak da zemin hazırladığı dine dayalı politikaların uygulayıcıları tarafından yargılanıyor.

Ya Tayyip ne yaptı. Elinden ne geliyorsa yaptı. Durmak yok yola devam diyerek yapmaymaya da devam ediyor.Türkiye’yi gerdi, böldü, ötekileştirdi. Hep ben ben egosu ve intikam duygusu içinde Türkiye’yi bugünlere taşıdı. Olumlu çalışmaları yok mu? Elbette var. Yaptığı zorbalık, despotluk hepsini  rafa kaldırdı. Kendisine oy veren ve destekleyenleri de isyan ettirdi.

Gezi eylemlerinin nedeni üzerinde yapılan ankette: tepeden bakması, halkı dinlememesi, kafasına göre insan dizayn etmesi, insanların yatağına, yemesine, içmesine, özgürlüğüne müdahale etmesine tepki olduğu ortaya çıktı.

Bundan sonra ne olabilir? Provokatörleri  hariç tuttuğumuzda halkın isteği ‘’Özgürlüğüme müdahale etme, bize dayatma, iç barışımızı bozma’’ yönünde oldu. Eylemlerde her kesimden insan vardı. Lidersiz, zararsız, barışçıl bu topluluğun üzerine acımasızca saldırıldı. Halkı % 50 ile tehdit edildi. Ne yazık ki eylemin içinde olan konu ettiği % 50 lik insanlarında varlığından bi haberdi.. Bunu bile göremediler, görmek istemediler. Bu da yetmiyormuş gibi avamesi bir milyon kişiyi sokağa dökme girişiminde. Birde bunu yaparlarsa Türkiye kan gölüne döner. Sağduyunun galip gelmesi dileğiyle.

Eylemcilerin siyasilerin çok önünde olduğu gerçeğini de ‘’ Aramıza provokatör sızdı ve milletimizin imajını bozmaya, can ve mal güvenliğine saldırmaya başladılar diyerek eylemlerinin yıkıcı değil yapıcı olduğunu ortaya koydular. İyi niyetlerine karşılık iyi niyet görmek istiyorlar. Yaralı polisi taşıyan, polise su veren , polisle sohbet eden bu eylemcilere anarşist  ve çapulcu diyemezsiniz sayın başbakan. Polisin  hepsine de insan düşmanı denilemeyeceği gibi. Maalesef polis içinde her toplumda olduğu gibi ön yargılı, kendini bir yerlerin mensubiyeti içinde gören çatışmacıların olduğu da gerçek bir olgu.

Neler olabilir? Ya başbakan attığı adımların, uygulamaların içinde toplumu rahatsız eden unsurları ayıklayacak, geri adım atacak, toplumun sesine kulak verecek. Söylem ve eylemlerini yumuşatacak. Sevecen, kucaklayan düzeye indirecek ama asla ve asla bundan önceleri yaptığı gibi takiye yapmayacak. Sağ gösterip sol vurmayacak. Gözaltında bulunan eylemcileri hemen serbest bırakacak, adli ve idari sorgu yaptırmayacak ki inanılır olsunlar. Bu söyleme vereceği yanıt: Sizden mi akıl alacağım olmamalı. Kibrin ,Türkiye’yi nerelere getirdiği ortada.

Tayyip bunları yapabilir mi? En zor soru ve yanıtı şimdilik karanlık. Tam aksine daha da otoriter olacak. Özgürlükleri kısıtlayıcı, din mihraklı uygulamalara hız verecek ve toplumun yeniden tepkisini alacak. İşte en korkulan da bu. Böyle bir uygulama ve tutum Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmesi demektir. Buna benzer uygulamayı Suriye lideri yaptı. Ve ülkesini, halkını felakete sürükledi. Türkiye’de  ötekiler diye sınıflandırılan halkın böyle bir kıyıma uğraması asla arzu edilmez. Bu felaket olur. Türkiye yok olur.

Takdir kendilerinin. Halka rağmen halka karşı ya da halkla birlikte olma seçeneklerinden birini tercih edecekler. Umarız halka rağmen dikta hevesine girmezler. Az değil üç dönemdir iktidarda. Devleti, devlet geleneğini çok iyi bilmeleri gerekir. Buna rağmen inat ederse, hep tenkit ettiği Suriye lideri rli kanlı Esed’den hiçbir farkı olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.