1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. GERÇEKLERİ GÖRELİM LÜTFEN
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

GERÇEKLERİ GÖRELİM LÜTFEN

A+A-

GERÇEKLERİ GÖRELİM LÜTFEN

Cicili basının asla konu etmediği ve kamuoyunun tartışmadığı konular o kadar çok ki haddi hesabı yok. Bakın Suriye’den gelen sığınmacılar/ göçmenler konusunu neden tartışmıyoruz? Tartışmıyoruz çünkü konuyu istismar ederek rant sağlayan/sağlayacak olan bir siyasi iktidar var. Ayrıca gazeteci değil iktidarın ücretli yazarı olmuş gazeteciler var karşımızda. Bu durum karşısında hayati değil yapay gündemle halk uyutuluyor. Birde yabancı basın var ki evlere şenlik. Körler sağırlar birbirini ağırlar misali attığı başlığa bakın ‘’Suriyeli sığınmacılar Türk ekonomisine büyük katkı veriyor’’ muş. Tek kelimeyle halt etmişsiniz. Tam aksine ekonomiye, sosyal dokuya, sağlığa, eğitime, ulusal birliğe büyük zararlar veriyorlar. Yangına körükle giden batı basını Türkiye’yi gaza getirerek daha fazla göçmen/sığınmacı almaya teşvik ediyorlar akılları sıra. Yok arkadaş kazın ayağı hiçte anlattıkları gibi değil. Tam aksine sığınmacılar Türkiye’nin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel dokusunu bozuyorlar. Siyasi iktidarda buna çanak tutuyor.

 

1923-1969 yılları arası Türkiye’ye 2 milyon kişi gelmiş. 46 yılda gelen göçmen sayısının iki katından fazlasını Türkiye’ye kabul eden siyasi iktidarı hiç eleştiren yok. Türkiye nüfusunun % 5’inin üzerinde göçmen kabul edilmiş son yıllarda. Bu durum ekonomiye büyük yüktür. Ekonomik çöküntüdür. Gelenler kimin ekmeğine ve yaşamına ortak?  soran, konuşan var mı? Yok olmazda. Suriyelilerde dahil göçmen sayısı 6 milyonu aşmış durumda. Avrupa göçmenlerin kendi ülkelerinde sorum yaratacağını bildiği için Türkiye’ye para vererek bunun önüne geçmek istiyor. Türkiye’de bunu kabul ediyor. Avrupa’nın kazancı, Türkiye’nin hezimetidir bu durum.

 

Türkiye’deki Suriyeli Araplar halkın sağlığını, istihdamını ve eğitimini özetle her konuda tehdit unsuru olarak karşımızdadır. Dahası da var bu göçmenlere T.C. vatandaşlığı verilmesi ile Arap kültürünü Türk toplumuna enjekte etmek ve ve sığınmacıların oylarından rant sağlamak. Resmen Türkiye’nin geleceğini dinamitlemek girişimidir. Tepki veren var mı? Ses çıkaran var mı? Yok, yok,,,,

 

Türkiye’de bulunan sığınmacı/göçmen sayısı:  Şanlıurfa 400 binin üzerinde, İstanbul, Hatay, Gaziantep 325-400 bin arasında, Adana Mersin, Kilis 125 binin üzerinde, Mardin, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Konya. Ankara 50 bin-100 bin arasında. En az sığınmacı ise Bartın’da. 81 ilin tamamında Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Kendine yetmeyen ve sürekli göç veren öyle iller var ki işsizlik had safhada, geçim sıkıntısı nedeniyle göç vermekte ve nüfusu azalmakta bu illere sığınmacı göndermenin anlamı nedir.

 

Çoğu konuda olduğu gibi siyasi iktidar yanlışı yanlışla düzeltme peşindedir. Bu konuları gündeme getiren ise hiç yoktur. Yanlışın yanlışla düzeltilmesine devam edilmektedir. Terörün yerlerinden, yurtlarından ettiği vatandaşları da düşündüğünüzde gerçekten Türkiye’nin işi çok zordur. Hele hele aymazlar ordusu oldukça daha da zordur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.