1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. GAZİLİK İSTİSMAR EDİLİYOR DEDİ

GAZİLİK İSTİSMAR EDİLİYOR DEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de buluştuğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, Türkiye'nin terör sorununu çözmek için kendilerine inanmalarını ve destek vermelerini istedi. Gazilik şehitli istismar ediliyor dedi ve Çanakkale'yi anlattı.

A+A-

Gencecik çocuklarını Çanakkale Savaşı'nda şehit veren, Kurtuluş Savaşı'nda öncülük yapan illerden olan, terörle mücadelede gencecik çocuklarını toprağa veren Balıkesirliler'in hassasiyetlerini bildiklerini dile getiren Erdoğan, "Balıkesir'e güveniyor, Balıkesir'e inanıyor, kardeşlik sürecinde de Balıkesir'in en önde diğer vilayetlere örnek olacağını umuyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir programı kapsamında Asya Termal Otel'de Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. İçeri basın mensupları alınmadan gerçekleştirilen, ancak uydu aracığıyla canlı olarak yayınlanan buluşmada konuşan Başbakan Erdoğan, sözlerine, yaşamını yitiren Müslüm Gürses'e Allahtan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileyerek başladı. Başbakan Erdoğan ardından Balıkesir'e yapılan yatırım ve sunulan hizmetlerle ilgili bilgi verdi. İlin güçlü yanlarını sıralayıp, Türkiye ekonomisi için önemini vurguladı. Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde Türkiye'nin geldiği noktaya da değinerek, daha iyi olması için çalıştıklarını söyledi.

İMRALI SÜRECİ

İmralı sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sorunlarını erteleyerek, çözümsüzlüğe terkederek istediği hedeflere ulaşamayacağını belirtti. Türkiye'nin sorunlarını çözdükçe atılım yapabileceğini vurgulayan Erdoğan, "Sorunların üzerini örtmek, sorunları ertelemek ya da görmezden gelmek, Türkiye'yi bir süre idare etse bile daha sonra tedavisi zor yaralara yol açar. Sorunları çözmek için cesaret gösteremeyenler, sorunlar karşısında tedirgin, ürkek, korkak olanlar bir süre milleti kandırsalar bile bu sahte imajı sonsuza kadar sürdüremezler. Cesaret, samimiyet ve kararlılık, en zor meselelerin en çetin sorunların bile istesinden gelir. Biz şuna yürekten inanıyoruz; karşınızdaki sorun ne kadar büyük olursa olsun, sırtınızı Allaha, sıntınızı millete dayadığınızda, milletin hayır duasını arkadına aldığınızda, o sorunu siz ezer geçersiniz" diye konuştu.

KARARLILIKLA ÜZERİNE GİDİLMEDİ

Bizden önce terörün Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çöktüğü 20 yıl boyunca maalesef bu meselenin üzerine cesaretle, kararlılıkla ve en önemlisi de samimiyetle gidilmedi. Hiçbir hükümet risk almak istemedi. Muhalefette olan partiler sorumluluk almak istemedi. Seçim denildi, oy oranları denildi, tahrik denildi, provakasyon denildi ve süreç sadece idare edildi. Anadolu'da, Trakya'da ocaklara ateş düşerken, maalesef siyaset bu acıları dindirmek için kararlı, dirayetli adımlar atamadı. Bakın 10 yıldır milletimizin takdiriyle, milletimizin tercihiyle ülkemize hizmet ediyoruz. Partimizi kurarken, programımızı yazarken, terör meselesini çözme konusunda tam bir irade sergiledik ve bu iradeyi hükümete taşıdık. Ama ne oldu biliyor musunuz; 10 yıl içinde terör meselesine çözmek için her adım attığımızda karşımıza engeller çıktı. Ne zaman adım atsak, karşımızda duvarlar bulduk. Ne zaman bir girişimde bulunsak karşımızda hendekler bulduk. Ne zaman harekete geçsek karşımıza provakasyonlar, tahrikler, sabotajlar bulduk. Bunları bir mazeret, bahane olarak söylemiyorum.Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı. Biz bu işi inşallah çözeceğiz dedik. Samimiyetle üzerine gittik. Bu meseleye biz yüreğimizi koyduk. Ve allahın izniyle, milletimizin desteğiyle bu yolda yürüyoruz" dedi.

CHP'YE ELEŞTİRİ

CHP Genel Başkanı'nın daha önce bu konuları çözüme kavuşturmak için kendilerinden randevu talebinde bulunduğunu, üç arkadaşıyla geldiklerini, kendisinin de üç arkadaşıyla görüşmeye katıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, bu üçer kişinin oturup birlikte çalışma yapmalarını istediğini dile getirdi. CHP'li Akif Hamzaçebi'nin bu işin bir iki ayda olamayacağını, daha uzun süre gerektiğini söylediğini aktaran Erdoğan, "Hala bize dönecekler"dedi.

MHP'YE TEPKİ

MHP'nin de çözüme katkı adına hiçbir şey yapmadığını, küfür ve hakeret ettiklerini öne süren Başbakan Erdoğan, "CHP randevu ister vermiz. AK Parti randevu ister vermez. arkadaş sen neyin partisinin. Bir araya gelip oturmaktan bu kadar kaçınan çekinen siyasi parti bu ülkede niye var? Konuşmayacaksak niye var? Adam birbirini öldürüyor, daha sonra girip kuçaklaşıyorlar, barışıyorlar. Burada böyle birşey yok. Böyle bir anlayış böyle bir mantık olabilir mi? Üç kez ben randevu istedim, vermedi. Sen bulunmayan Hint kumaşımısın ya. Ben milletim adına istiyorum, şahsım adına değil. Böyle bir tablo var. Ben iktidar partisinin başıyım, bu ülkenin başbakanıyıp, senden randevu istiyorum ya. Sen ise hala ipe un seriyorsun" diye konuştu.
Görüşme sırasında, toplantıya katılanlardan birinin "Bebek katili ile bir araya gelmek" dediğini aktaran Başbakan Erdoğan, "Sevgili kardeşim bakın bu aynı mantıktır. İade ettiğim mantığın ta kendisidir. Dünyada hangi ülkeye giderseniz gidin, o ülkenin iktidarları istihbarat mensupları ile sadece terör suçlularıyla değil,. her türlü suçluyla giderler görüşmeler yaparlar. Onlardan belli şeyleri almanın gayreti içine girerler ve çözümü böyle getirirler. Bunlar olmazsa zaten çözüm olamaz. Şu anda benim istihbarat teşkilatım bu görüşmeleri yapıyorsa niçin rahatsız oluyorsunuz. Orada bir çözüm umudu varsa biz bunu ararız arkadaşlar. Biz akan kan dursun istiyoruz. Bunun için bu adımları atıyoruz. Aksi takdirde bunu durduramazsınız. Şu anda bu işin kanatları belli. İmralı'ya ben getirip koymadım onu. İmralı'ya da geçmişte sol, MHP, biliyorsunuz liberal, bunların ortaklaşa hükümetinde geldi, yerleştirildi. İsabetli de olmuştur. Belki bir F tipi cezaevinde olsa oralarda binlerce insan belki gelip gösteri yapacaktı. Şu anda İmralı ile niye görüşme yapılıyor, birileri ile niye görüştürülüyor deniyor. Biz şu anda avukatlarıyla görüştürmüyoruz. Niye? Yalan yanlış haber getirip taşıdıklarıiçin. Ancak ailesiyle hakkı olan görüşmeleri yaptırıyoruz. Buradan eğer bir çıkış olacaksa biz bu çıkış yolunu deniyoruz, deneriz ve bundan da yılmayız. Birilerine rağmen de bunu erteleyemeyiz. Eğer biz bu adımı attıysak burada bir çözüm yolu olduğu için" dedi. 

GAZİLİĞİN İSTİSMARI

Zaman zaman gaziliğin istismar edildiğini öne süren Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"Gazi olabilirsin, eyvallah, bu bir şereftir bununa övün, ama istismar etmeyin. Biz şehit yakınları ve gazilerimize bugüne kadar olmayan imkanları sağladık. Önüne gelen şehit gazi dernekleri kuruyor. Bu da olmaz. Bir yere kadar saygı getirir, bir yerden sonra bakarsınız o kaybolur. Vatandaş, millet burada bir istismarın olduğunu anladığında saygısı kaybolur. ama biz gerçek anlamda şehidimizin, gazimizin başımızın üstünde yeri olduğunu bildik ve onun için de bu adımları attık, bundan sonra da atarız."

GENEL AF YOK

Toplantıda genel af konusuna tepki gösterenlerin olması üzerine buna da değinen Başbakan Erdoğan, "Bir diğer konu, genel af çıkacak mı? Biz genel affın olmayacağını defaatle ifade ettik. Ben bizzat ifade ettim ve bunu çok daha ilerilere taşıdım. Bir insanı öldüreni af yetkisini ben kendimde bulamam dedim. Ben bu ifadeyi kullandım diye ana muhalefetin mensupları kalktılar `şeriat getirmek istiyor' dediler. Bunu yine söylüyorum. Devlet kendisine karşı işlenen suçlarda bu tür af yetkisini kullanabilir. Ancak maktül başkası, affeden başkası. O af yetkisi maktülün yakınlarınındır. Geçenlerde bir bayanı 8 yerinden bıçaklıyor, sonra yargıç öbür kapıdan serbest bırakılıyor. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu nasıl bir adalettir sorusunu ben de kendime soruyorum. Ama erklerin bağımsızlığından hareketle, bizim orada yapacak birşeyimiz yok. Ben Adalet Bakanıma da onu söyledim. Dedim, bu işin üzerine nasıl gideceksek gidelim. Artık biz bunları görmek istemiyoruz" dedi.

BALIKESİRLİLER'DEN DESTEK İSTEDİ

Konuşmasında Balıkesir'in bir şehitler diyarı olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Balıkesir Sultanisi 1914 döneminde hiç mezun vermedi. Tüm öğrencileri Çanakkale'de şehit oldu. Kurtuluş Savaşı'nda da Balıkesir Anadolu'nun öncüsü oldu. Biz bağımsızlığımazda, özgürlüğümüzden, vatan toprağımızdan asla taviz vermeyiz. Eğer taviz verirsek, Balıkesirli Seyit Onbaşı'nın yüzüne bakamayız" dedi.

"ŞEHADET ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAZ"

Kanı, gözyaşını, acıları dindirmek istedikleri dile getiren, şehadet üzerinden, anneler üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, diğer siyasi partileri de eleştirerek, "Siz bir öneride bulunun, `hayır', destek olun `hayır', öyleyse kenarda durun ona da `hayır' diyorlar. Ne istiyorsunuz, projeyle gelin. İktidara geldiklerinde projelerini sunacaklarını söylüyorlar. Ya iktidara gelemezsen ne olacak. 30 yıl böyle seyrettiler, engel oldular. Hayal dünyalarında türlü türlü tehditler, senaryolar üretiyorlar. Biz vatanına olan sevgisini sloganlarla değil arkasındaki eserlerle anlatan bir iktidarız. Dünyanın her yerine gidin ecdadımızdan kalma eserlere nasıl sahip çıktığımızı göreceksiniz. Bizim vatan sevgimizi bunlar anlatır" diye konuştu. 
Başbakan Erdoğan sözlerini, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'un Balıkesir'de bir cuma namazında yaptığı konuşmadan alıntılarla tamamlarken, "Balıkesir'e güveniyor, Balıkesir'e inanıyor, kardeşlik sürecinde de Balıkesir'in en önde diğer vilayetlere örnek olacağını umuyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Edremit İlçesi'nde halka seslenmek üzere Balıkesir'den ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.