1. YAZARLAR

  2. Fazlı KÖKSAL

  3. Farklı bir hastalık: Mitomani
Fazlı KÖKSAL

Fazlı KÖKSAL

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Farklı bir hastalık: Mitomani

A+A-

Bilmediğimiz ama yaygın ve ilginç bir hastalık MİTOMANİ (mythomania)

Bu hastalığın belirtilerini okuyunca, tanıdığınız bazı kişilerin de bu hastalığa yakalandığını anlayacaksınız. Kızgınlığın yerini acıma alacak... Zavallılar...

Mitomani, kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. Bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Zaman içinde kendi vicdanlarından uzaklaşmaya başladıkça, gerçek bir varlık elde etmek amacıyla yalan söylemeye devam ederler.

Mitomani hastaları, çıkar elde etmek ya da çevresinin ilgisini çekmek içinde yalana başvururlar. Bu yapıdaki kişiler bir makamı elde etmek için bile yalan söyleyebilirler. Mitoman kişiler için yalan söylemek, yaşamlarının rutin davranışı haline gelmiştir. Söylemiş oldukları yalanların ortaya çıkması durumunda, bundan herhangi bir suçluluk hissetmezler.

Mitomani hastaları için yalan söylemek olağan bir davranıştır. Bu kişiler sessizliğe tahammül edemezler. Bulundukları ortamda yalan ve abartılarla birlikte konuşmaya girerler. İlk başlarda kişilerin söyledikleri yalanlar kolay anlaşılmaz. Ancak yalanların tek tek ortaya çıkmasından sonra, çevresindekiler de bu yalanlara inanmamaya başlar. Bu kişiler arkadaş çevrelerini sürekli değiştirirler. Yalanlarını düzeltme amaçları olmaz, pişmanlık mekanizması işlemez.

Mitomaniye zemin hazırlayan psikiyatrik sorunlar şu şekilde sıralanabilir;

Kişilik bozuklukları,

Narsistik bozukluklar,

Asosyal kişilik yapısı,

Çocukluk dönemlerinde istismara uğramak ve

Histerik kişilik yapısı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.