1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Eşitsizlikle mücadele'

'Eşitsizlikle mücadele'

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD), teması 'Eşitsizlikle mücadele" olan 2012 Forumu Paris'te başladı.

A+A-

İki gün sürecek olan foruma çok sayıda bakan, üst düzey yönetici, STK temsilcileri ve akademisyen katılıyor. Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da forum kapsamında yarın 'Yönetimdeki Kadınlar' başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

OECD Haftası, OECD Forumu’nun yanı sıra Bakanlar Konseyi'yle de uluslararası platformdan pek çok kişiyi bir araya getiriyor. 1500'e yakın katılımcı arasında çeşitli ülke bakanları, üst düzey yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler, sendika temsilcileri bulunuyor.

Forumun gündeminde iş piyasasında ve eğitim sistemlerinde eşitsizliğin giderilmesi gibi bir çok başlık bulunuyor. Gençlerin iş bulmakta güçlük çekme konusu öne çıkarılırken, bu sorunun çözümü için yeni politikaların gözden geçirilmesi ve yeni olanakların yaratılmasına vurgu yapılıyor.

OECD 2012 Forumu'nda dünya çapında sürdürülen sosyal hareketlerin daha dengeli ve etik bir ekonomiye gereksinim duyulduğunu gösterdiğine de dikkat çekiliyor.

TÜRKİYE DÖNEM BAŞKANLIĞINI ÜSTLENECEK

OECD Bakanlar Konseyi ise yarın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın  başkanlığında toplanıyor. Bu toplantıyla Türkiye, 2012 OECD dönem başkanlığını üstlenecek. İki gün sürecek toplantılara OECD'ye üye olan ve bu kuruluşla yakın işbirliği içinde bulunan 60'a yakın ülkenin ilgili bakanı katılacak.

Bakanlar, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması için sosyal ve ekonomik alanda benimsenecek yeni yaklaşımları masaya yatıracak.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, bu yılki toplantıların "hepimiz aynı gemideyiz" sloganıyla düzenlendiğini belirterek, "Bu sloganla amacımız, ekonomik büyümenin artırılması için hep birlikte çalışmamız ve kimsemin dışarıda kalmaması gerektiğinin altını çizmek" dedi.

Toplantılarda, OECD ülkelerinin bütçe açıklarını kapatmak ve bütçe disiplini artırmak için yoğun önlemler almaya çalıştığı dönemde, ekonomik büyüme  ve istihdamını artırılması konularını bakanlar tarafından tartışmaya açılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.