1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Kandil'de kanla alışveriş yapılıyor

Erdoğan: Kandil'de kanla alışveriş yapılıyor

Başbakan Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda, ''Birileri gitmiş Kuzey Irak'ta, Kandil Dağı'nda bir taşeronluk ofisi açmış. Bu taşeronluk ofisinde ne yazık ki kanla alışveriş yapılıyor, canla alışveriş yapılıyor. Belli odaklar da gidiyor kan karşılığı, can karş

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB 67. Genel Kurulu'na katılarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan şunları söyledi: "Pedalı çevirdiğimiz, direksiyonu kontrol ettiğimiz sürece iki teker üzerinde kalıp ilerleriz. Pedalı çevirmeyi bıraktığımız anda bisiklet devrilir. 9.5 yıl sürekli pedal çevirmenin bizim için ne kadar hayati olduğunu gösterdi. Avrupa krizde, pedal çevirmedi. Onların durduğu yerde biz yatırımlara devam ettik. Kimi zaman ülkede pedal çevrilmez oldu, kimi zaman fren tutmadı. Bisiklet duvara tosladı. Bizim bugün artık böyle bir lüksümüz yok. Demokrasi pedalını bugün ve bundan sonra da asla yavaşlatmadan çevirmek zorundayız.

IMF'ye borcumuz şu anda 1.9 milyar dolar. Biz IMF ile 4 yılı aşkın zamandır stand-by anlaşması yapmıyoruz. Merkez Bankası'ndaki rezerv miktarı 93 milyar dolara ulaştı. Nisan ayında IMF'nin borcunu sıfırlamış olacağız. Yıl sonunda da MB'nin rezervini 100 milyar dolara ulaştıracağız.

Yeni bir anayasa konusunda hükümet olarak hiçbir önyargımız yok. Yeni anayasa çalışmalarında asla masadan kalkan taraf olmayacağız. Anayasa için oluşan manzarayı bozmadan bu süreci mutlu bir sona ulaştıracağız.

Birileri gitmiş Kuzey Irak'ta, Kandil Dağı'nda bir teşeronluk ofisi açmış. Burada ne yazık ki kanla alışveriş yapılıyor. Oradan sadece belli kişiler de değil Türkiye'ye karşı hasmane tutumu olan belli ülkeler gidiyor, kan karşılığı alışveriş yapıyorlar. Böyle kârlı bir işyeri varken sahipleri orayı niye kapatsın. Adının başında milletvekili sıfatı olanlar pervasızca çıkıp dağdaki gençleri teşvik edebiliyorlar. Çünkü onlar da oradan nemalanıyor. Kürt kökenli kardeşlerimin çocukları dağda olurken, bizim gençlerimiz şehit olurken bu baronlar semirdikçe semiriyor. Bunlar uyuşturucu ticaretine ses çıkaramazlar, tacizlere, tecavüzlere ses çıkaramazlar ama utanmadan 'dağa çıkan PKK'lı teslim olmasın' deme pervasızlığını sergilerler. Bu kanlı örgütün de, gölgesindeki siyasetçinin de niyetlerinin görülmesi için Türkiye gönül birliğinde bir yaklaşım sergileyemedi. Toplumsal uzlaşma Hakkari'ye gidip Türk bayrağı olmaksızın miting yapmak mı? Bu ülke üzerinde ameliyat yapmak isteyenlere karşı tek yürek olmak zorundayız. Haydi güneydoğuya, doğuya yatırımları yapalım. Bu yatırımları yapalım, terörün belini iyice kırarız. Siz girişimci kardeşlerimden müjdeli haberler bekliyorum.

Artık yaya durumda bir Türkiye yok, güven veren bir Türkiye var. ABD'de, Japonya'da kriz ağır seyretmeye devam ediyor, Avrupa'da hala umut veren kararlı adımlar atılamıyor. Avrupa sorunları ötelemeye çalışıyor. Krizin başında teğet geçecek dedik, teğet geçti. Biz tedbiri, disiplini asla elden bırakmıyoruz. Avrupa'daki krizin etkisini minimum seviyede tutmak için tedbirleri yürütüyoruz.

Cari açıkta en kötü rakamlar geride kaldı. Yıllık bazda cari açık geriye doğru gidiyor. Yeni teşvik sisteminin cari açık üzerinde olumlu etkisi olmasına özellikle önem gösterdik."

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını dinlemeden Pakistan'a hareket etmek üzere salondan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.