1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Erdoğan iktidarı devreder mi?
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan iktidarı devreder mi?

A+A-

Erdoğan iktidarı devreder mi?

 

Seçim bitti, çözüm bitmedi. Erdoğan çözümü içinden çıkılmaz hale getirip erken seçime gider mi? Şimdiye kadar verdiği intiba öyle kolay kolay iktidarı devretmez. Tüm şanslarını dener ve kendini hala % 52’de zanneder. Halkın önüne erken seçimi koyar. Erken seçim son şans ve son kumar olur. Aslında son seçim siyasi iktidara değil Erdoğana’da yetki vermemiştir.

 

Neden iktidarı devretmez ve devredemez. Avam bilmiyor olabilir ama kendileri başına gelebilecekleri çok iyi biliyor. Sonuna kadar direnecek, direnmek de zorunda. Kaybetmesi halinde ne gibi takibatlara maruz kalıncağı, haksızlıkların, yolsuzlukların, demokratik katliamların, kibirin, hakaretin, ölümlerin vs masaya yatırılacağı kesin. Bu bağlamda vuruşmadan geçici bile olsa Erdoğan iktidarı vermez, veremez. O nedenle önümüzde zor günler var.

 

Erken seçim gündeme gelir ve Erdoğan tekrar meydanlara iner. Mağduriyet edebiyatı yapar, hakaretler yağdırır. Din sömürüsünü ayyuka çıkarır. Devlet imkanlarını son raddesine kadar kullanır. Seçim kaybetmek bitmesi demektir. Kazanmadığında sonuç için kahin olmaya gerek yok.

 

Peki bu arada muhalefet ne yapacak? Armut toplayacak değil. Halk muhalefete altın tepside ikramda bulundu. Biz bağıran, çağıran, özgürlükleri ve laikliği ortadan kaldıran, dini istismar eden, hak hukuk tanımayan iktidarı, başkanlığı istemiyoruz dedi. Halkın isteği belli ve muhalefetin elini oldukça güçlendirmiş durumda. Adı üzerinde muhalefet her konuda anlaşacak değil ama anlaşabilecekleri asgari müşterekler var.

 

Hepimizin bildiği gibi özel hayata. özgürlüğe, demokrasi, hak hukuk, laiklik, yasa tanımama, yolsuzluk gibi halkı sık boğaz eden dinsel söylemlerle oy devşiren bir iktidara karşı o kadar çok yapabilecekleri işler var ki Yandaşları dışındakilere zehir kusturan bir iktidar karşısında işleri çok kolay ama o demokratik olgunluk gösterilirse tabi.

 

% 60 halkın beklentileri belli. Beklentilerin en azından hak, hukuk, koruma ve kollaması yönünde olanları dahi gündemine getirse ve uygulasa yeter.

 

Gelelim erken seçime. Erken seçim ya siyasi iktidarın tam despotlaşması, baskı, yıldırma, tutuklama gibi yöntemlerle halkı tehdit ederek seçimi kazanması.  Buna halk ne tepki gösterir derseniz. Tepki ortada HAYIR diyecektir. Yeter ki muhalefet asgari müştereklerde birleşsin. Muhalefetin çözülmesi, halkın beklentilerine cevap vermemesi durumunda siyasi iktidar başarılı olacaktır.

 

Birde yurt dışına göz atalım. Seçim sonrası bir ülke  hariç hiçbir ülke kutlamada bulunmadı. Çok anlamlı ve mesaj özelliği olan bir davranış. Neden, niçin sorularının yanıtı da belli. Tek soru : Takışmadığımız kim kaldı? Demokratik ülkelerin,  halkın tercihlerine ve muhalefete olan destekleri ileriki günlerde devam edecek ve yankı bulacaktır. Özetle seçim sonuçları demokrasi adına batıyı memnun etmiş ve nefes aldırmıştır. Türkiye’de nefes alacaktır. Çözüm muhalefetin asgari müştereklerde anlaşması ve masaya yatırmasına, uygulamasına  bağlıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.