1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Edepsize, edep öğretemezsiniz !
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Edepsize, edep öğretemezsiniz !

A+A-

Edepsize, edep öğretemezsiniz !

Anlamını çok iyi bildiğimiz edepsiz sözcüğünün acaba başka anlamları da var mı diye baktığımda Uludag sözlük sıralamış: utanılacak işleri hiç utanmadan ,sıkılmadan yapan kişi. Devamlı ahlak dışı şeyler yapan , saygısız insanlar için kullanılan bir tabir diyor ve gönderme yapıyor.  (bkz: ahlaksız),  (asiti kaçmış  (bkz: terbiyesiz)

Sözcük eski olduğu için gençlerimizin kulağını tırmalayabilir diye açıklama zorunlu oldu. Terbiyesiz ve ahlaksız daha güncel ana edepsizin yerini tutmuyor.  Edep yahu diye bağırdığımızda, ne diye bağırıyor ki, edepse edep diyerek boşluğa bakar gibi bakılıyor.

Talim-Terbiye, Eğitim-Öğretim nasıl ki bir birini tamamlayan terimler, edepli ile edepsiz ise zıt olarak birbirini tamamlıyor. Kavramlar aileden başlar, okulda gelişir, hayatta pişer ve uygulanır. Önemli olan olumlu nasipleri alabilmek. Almamışsa kişiye öğretemezsiniz. Çünkü onun için edepsizlik edeplilik demektir.

Neden insanlar bu kadar yozlaştı, edepsizleşti aslında bunu irdelemeli. Psikologlar, eğitimciler biraz bu konulara kafa yormalı hatta parlamento bile. Edepsizlerin seçme ve seçilme hakları olmamalı. Olmaz diyeceksiniz. İnsan haklarına aykırı diyeceksiniz. Peki çalmak, çırpmak, haksız kazanç ve makam elde etmek insan haklarına aykırı olmuyor da, edepsizleri toplumdan soyutlamak neden insan haklarına aykırı olsun ki.

İş aileden başlıyor. Aile çocuğuna iyi eğitim verememiş veya yanlış yani edepsiz eğitim vermişse o birey toplumun kanayan yarası olur. Okul da verilen eğitim ise aileden alınan eğitimin sistematik ve pekiştirmeli uygulamasıdır. Maalesef eğitim sistemi çöktüğü için bu eğitimde verilemiyor. Sonuçta edepsizlik yasal hakmış gibi algılanıyor.

Dünyada edepsiz güruhlar var. Ama içinde bulundukları toplum onları çeşitli şekillerde rehabilite ediyor veya ekonomik-sosyal olarak toplumdan dışlıyor, izole ediyor. İslam şeriatında hırsızın eli kesilirken, batı toplumlarında hırsızlık ferdin aklından dahi geçmez.

 Buradan şuna gelmek istiyorum. Dikkat ederseniz Peygamberler hep azgın, azmış, yolunu şaşırmış bireylerin bulunduğu toplumlara gönderilmiş. İslamiyet ise en ağır cezanın verilmesini öngörmüş. El, kol kesme. Şeriatın kestiği parmak acımaz diyelim ve kul hakkını yiyen, kendilerinde kul hakkı yeme yetki ve iradesini gösterenlere ‘’Allah’ın ipine sarılın’’ diyelim. Müslüman olan edepsiz zaten olamaz. Hiç olmazsa edepliler edepsizlere tavır almalı, onları toplumdan dışlamalı ki edepsizlik olmasın.

Halkımıza çok iş düşüyor. Kolay gelsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.