1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. Dilenen eller ülkesi...
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Dilenen eller ülkesi...

A+A-

Libya'nın makus talihi ve Kaddafi...

"Bizim için, emperyalizm uzun bir inektir; başı, beslemekte olduğu Ortadoğu'dadır, memeleri de petrolün sağıldığı Birleşik Amerika'da." (Adil Hüseyin - Mısır milliyetçisi)

"Libya'nın petrol ihracından gelirleri arttıkça, Avrupa'nın istekleri de artan bir hızla yağıyordu. Ancak fazladan gelen bu milyar dolarlar Libya halkının sağlığına ve rahatına bir katkıda bulunmadı; çünkü çoğunluk kralın, bakanlarının ve onların asalaklarının ceplerine akıyordu. Bugün İsviçre'de dört başı mamur bir sürgün hayatı yaşayan bir Libyalı ailenin, 1967-68 yılındaki artış sayesinde tek başına cebine 4 milyon dolar indirdiği söylenir. Efendilerinin çıkarcılığını görecek yerlerde çalışan büyük ve küçük memurlar, gümrükçüler, polisler de onlardan aşağı kalmak istemediler ve hizmetleri karşılığı gitgide artan rüşvet istediler. Yabancı teknisyenlerin kralın Libya'sına taktıkları ad "Dilenen Eller Ükesi"ydi..." (Leonard Mosley, Petrol Savaşı, E Yayınları, Belgeler Bilgiler Bölgeler)

Kaddafi, böyle bir Libya'yı düzene sokmuş, Libya'nın kaynaklarını Libya halkına ve Libya'nın abadına vakfetmişti... Libya'nın makus talihini değiştirmişti ve Libya, tarihinde hiç olmadığı kadar Libyalılar'ın olmuştu. Ancak küresel sömürgenler ve onların işbirlikçi kemirgen farelerine karşı akıbeti maalesef, "Sen de mi Brütüs? Yıkıl öyleyse Sezar!.." demek olmuştur...

Ömer Muhtar'ın çocuklarına selam olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.