1. YAZARLAR

  2. Cem KOÇTÜRK

  3. Devlet okullarının bahçesindeki spor salonları!
Cem KOÇTÜRK

Cem KOÇTÜRK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet okullarının bahçesindeki spor salonları!

A+A-

Çoğunuz için gözden kaçmış veya önemsiz bulmuş olabilirsiniz fakat eski bir sporcu olarak benim ve biliyorum ki aslında bir çoğunuz için önemli bir haberi dikkatlerinize sunmak isterim.

Mevzuyu olabildiğince anlatmaya çalıştım... Biraz uzun yazmış olabilirim ancak konu bir çoğumuzu, özellikle çocuklarımızı ilgilendirmektedir. Bu yüzden okuyun ve paylaşılmasını sağlayın lütfen.

İstanbul Valiliği, amatör spor kulüplerinin ücreti mukabil senelerdir kullandığı, devlet okullarının bahçelerinde İBB tarafından inşaa edilip sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmiş olan ve bugüne kadar binlerce sporcu yetişen okul spor salonlarını, dini eğitim verilmesi için anlamsız bir oldu bittiye getirip Tügva'ya devretti.

Bu karar, bilhassa takım sporları eğitimi veren kulüplerin yok olması ve gençlerin spordan uzaklaşması demektir.

Biliyorum ki bir çoğumuzun çocuğu bu salonlarda basketbol öğrendi voleybol öğrendi. Bu salonların yapılma amacı zaten amatör spor kulüpleri sayesinde sporu mahallelere ve tabana yaymak, başarılı sporcuları keşfetmek ve çocuklarımızın sağlıklı nesiller olarak yetişmesini sağlamaktı. Dünyanın tüm ülkelerinde bu salonlar spor amacıyla inşaa edilir ve kullanılır.

Ama burası "Yeni Türkiye"...

Şimdi soruyorum..

Din eğitimi verilecek yer mi kalmadı? Ülkede TÜGVA gibi vakıflara tahsis edilen binlerce bina ve tesis var. Binlerce camii ve Kuran Kursları var. Spor salonlarına mı kaldınız? Şimdi kalkıp diyebilirler: Bu vakıflar halk yararına çalışan kurumlar ve derneklerdir. Biz de halk yararını gözettik!!!

Peki... Ülkemizde federasyonlar ve sporcu yetiştirmek adına kurulan onlarca vakıf var. Bu salonlar da zaten spor için inşaa edilen yerler. Madem kamu yararı gözeteceksin, neden senelerdir bu salonları kullanan vakıflara veya federasyonlara devretmediniz de amacı dışına çıkarıp din eğitimi için nerdeyse ülkede her yerin sahibi olan vakıfa devrettiniz?

Ben size cevabını veriyim: Evet bu salonları senelerdir istiyorlardı... Çünkü sporun tabana ve mahallelere yayılması için bu salonlar ne kadar gerekli ve önemliyse, TÜGVA ve benzeri dini eğitim veren vakıflar içinde çocuklara ulaşmak adına bir o kadar gerekliydi. Bu salonların tümü okul bahçelerinde kurulmuş yerlerdir. Dolayısıyla okullara hakim olmak ve çocuklara ulaşmak adına uzun süredir bu salonlara göz dikilmişti ve nihayet seçim dönemi gümbürtüye getirip amaçlarına ulaştılar.

Spor camiası ve federasyonlar bu oldu bittiye ve haksızlığa sessiz kalmamalı ve itiraz etmelidir. Amatör kulüpler birleşip bu haksız hukuksuz kararı tüm hukuki yolları deneyerek iptal ettirmek için çaba göstermelidir.

"Tüm Vatandaşların yaşam haklarına saygı gösteriyoruz" diyerek oy alan iktidar ve yetkililerin bu yanlış karardan bir an önce geri dönmesi gerekmektedir. Bu hukuksuz karar, çocuklarımızın ve bizim yaşam haklarımıza müdahaledir.. kabul edilemez!

Atatürk'ün dediği gibi...

"Türk gençliği sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır"

Selam ve saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.