1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Demokrasinin geleceği...
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasinin geleceği...

A+A-

Galileo Galilei "Dünya dönüyor" dediği için giyotinde can vermiştir. Elleri arkadan bağlanarak giyotinin yanına getirilen Galileo’nun son sözü "Ne yapayım Dünya dönüyor" oluyor. Halbuki affedilmesini talep edeceği ve yalvaracağı düşünülmüş olmalı ki son isteği sorulmuş? Ve bilim uğruna canından olmuştur. Dünya dönüyor…

Motorlu ulaşım vasıtalarının icat edilmediği dönemlerde seyahatler at, deve, katır, eşek sırtında yapılırdı. Şehzade bir gün saraydan uzaklaşmak ister, atına biner ve yola çıkar. Dönüşte karanlığa kalır ve bir köy evine misafir olur. Hoş beşten sonra yatma zamanı gelir. Ev sahibi iki odam var birinde yatak dışında bir şey yok diğerinde bebek var. Hangisini istersiniz diye  sorar. Şehzade: bebek gece ağlar uyuyamam ben yataklı odada yatıyım diyerek tercihini ortaya koyar. Hemen boş odada hazırlıklar yapılır, yatak açılır, yorgan örtülür. Sabah tekrar yola çıkacak olan şehzade erkenden uyanır. Elini yüzünü yıkamak için kuyunun başına gider ve karşısında güzel mi güzel bir kız durmaktadır. Şehzade kıza çarpılır ve adını sorar, adın ne senin? Kızda yanıt verir BEBEK, kızda şehzadeye senin adın ne? der. Şehzadenin yanıtı EŞEKOĞLU EŞEK olur. Ev sahibi şehzadeye bebekli odayı teklif etmiş, oda boş odayı istemişti.

Kıssada hisse. Günümüz iktidarı bebekli odayı (demokrasiyi) istemiyor. Otoriter ve totaliter rejimle halkı yönetmek istiyor. Demokrasi ise bir odaya hapsedilmiş her gün çürümeye terk edilmiş durumdadır. Bebekli oda yerine boş odayı tercih ediyorlar. Demokrasi  ve barış güvercinle ifade olunur. Güvercin elde tutulamazsa uçar gider. Bizde de demokrasi ve barış aynı şekilde uçup gitmiş sayılır. Yerini dini vecibelere göre yöneten bir yönetim almıştır. Güvercin tekrar yakalanabilir mi? Eğer yapılırsa, yaparlarsa 2023 seçimlerinde güvercini zeytin dalının üzerinde görebiliriz ve neden olmasın?

Cehalet üzerine sözler

Hz. Osman:Cehalet öyle binektir ki, üzerine binen zelil olur, arkadaşlık yapan yolunu kaybeder.

Hz. Ali:Cahil ile sakın latife etme. Dili zehirli olduğundan gönlünü yaralar.

Mevlana: Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.

Sadi: Bilgisiz bir kimse, savaş davuluna benzer, sesi çok içi boştur.

Ruhsati: Basma cahilin izine, gitme şeytanın sözüne.

Johm Lyly: Boş kap, dolu fıçıdan çok ses çıkarır.

Benjamin Franklin: İnsanın cahil olduğunu bilmesi ilime atılmış ilk adımdır.

Bernard Shaw; Hareket halindeki cehaletten daha korkunç hiçbir güç yoktur

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.