1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Demokrasi çıkmazında bir ülke
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi çıkmazında bir ülke

A+A-

Venezuela; Güney Amerika’nın kuzeyinde Karayip Denizi,Guyana,Brezilya Kolombiyası ile çevrili olan ülke. 916 bin 445 kilometre kare ve 28 milyon nüfusa sahiptir. 1522’de İspanyollar tarafından ele geçirildi ve1811'de bağımsızlığına kavuştu. Zengin petrol yataklarına sahip fakat gerek idari, gerek sosyal ve ekonomik sorunları olan bir ülke. Otokrasi ve askeri diktatörlükle yönetildi.

Dünyadaki gelişmekte olan ve anayasasında ve yasalarında "demokrasi ilkeleri" yer aldığı halde demokrasinin uygulanmadığı bir ülke Venezüela. Seçimler kurallara ve ilkelere uygun olarak yapıldığı ileri sürülse de böyle değildir. Sözde kuvvetler ayrılığı vardır, yasalar herkese eşit olarak uygulanıyormuş gibidir. Çoğunluk azınlığın hak ve hukukuna uyuyormuş gibi gözükür ama böyle değildir. Yasama ve yargı yürütmenin dediklerini yapar. Hukuk bağımsız değildir. Yürütmenin emrindedir. Gerçek seçim yapılır ancak seçimlere hile karıştırılır. Hileler yargıya götürülse bile, yürütmenin emrinde olan yargıdan olumlu sonuç çıkmaz. Dışarıdan bakıldığında demokratik ilkeler uygulanır gibi gözükse de uygulanmaz.

Ülkede yolsuzluk, haksızlık ve yasadışı uygulamalara rastlanır. İktidar partisi seçimleri kaybetmediği sürece bu böyle devam eder gider. Yolsuzluklar, haksızlıklar yargının siyasallaşması nedeniyle ortaya çıkarılmaz unutturulmaya çalışılır, unutturulur da. Demokratik ülkelerde ise iktidarın ve üyelerinin yaptığı her türlü yasa ihlali parti iktidarda iken ortaya çıkarılır ve cezalandırılır. Demokrasi görünümlü ülkelerde bu böyle değildir. Hesaplaşmalar iktidar muhalefete düştükten sonra gündeme gelebilir. Bunun için yolsuzluk yapan iktidar, iktidarı elden bırakmamak için her yola başvurabilir.

  • Bir ülkenin  en iyi yönetim şekli Cumhuriyet yönetimiyle mümkündür. Ancak bunun ilk şartı ise eleman yetiştirmektir. H.SPENCER
  • Kendisini yönetemeyenler, başkalarının emri altında yaşamaya mahkumdur. VICTOR HUGO
  • Kendini daima iyi idare eden millet, idare edilmeye ihtiyaç göstermez. GOETHE
  • Her ülke layık olduğu yönetimle yönetilir. ANONİM
  • Her memleketin hak ettiği bir hükümeti vardı. J. DE. MAISTRE
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.