1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. Demirtaş'ın ısmarlama mektubu
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Demirtaş'ın ısmarlama mektubu

A+A-

Evet, kirli operasyon her zaman olduğu gibi gene erken başladı. İYİ Parti'ye kuruluş aşamasından bu yana kurduğunuz kumpaslar sayesinde kazandırdığınız tecrübelerle bu oyun da bozulacaktır.

Demirtaş Meral Akşener e hitaben açık mektup yazıyor; millet ittifakına oyunu vermiş, İYİ Parti'yi kazandırmış sonra da diyet istiyor... Ne alaka. İYİ Parti ve Meral Akşener'in HDP'ye karşı olan mesafesi defalarca açıklanmış olmasına rağmen nereden çıktı bu alelacele mektup işi?
Bu mektup, kan ve doku uyumu olanlara CHP ve AKP'ye değil de niçin ille de Meral Akşener'e...?
Daha önce İmralı'dakinin ısmarlama mektubunu kimse takmayınca bu sefer aynı muradı Demirtaş üzerinden temin etmek için mi; Demirtaş'a "ısmarlama mektup" yazdırıldı.
Tesadüf mü; 6'lı Masa'da kriz çözülür çözülmez önce HDP eş başkanı Mithat Sancar TV'ye "çıkarılıyor" ertesi gün Meral Akşener aynı TV'ye zaten çıkacaktı, onun ertesi günü de Demirtaş tutuklu olduğu hapishaneden mektup yazıyor.
Demirtaş beyefendi, sizin oyunuzun adresinin en uzak olduğu parti İYİ Parti olduğu halde niçin İYİ Parti'yi muhatap aldınız. Açılım saçılımda en iyi kan ve doku oyumunu sağladığınız AKP olduğu halde niçin İYİ Parti? Ama şunu bilmelisin ki; Türk milletinin birleşeni "Kürtlerin" oyları analarının ak sütü gibi helal olup elbette İYİ Parti'yi tercih edeceklerdir.
Kusura bakma, Meral Akşener'in siyasi zekası seni de yener, eline yol haritası verenleri de yener. İYİ Parti'yi bir girdabın içine çekmek isteyebilirsin ama yutturamazsın. Partini ve kendini görünen akıbetten ancak ve ancak böyle kurtulabileceğini telkin edenler geçmişte sana "Meral Akşener ile kahvaltı yapmak isterim" dedirtmişlerdi ama sonuç alamamıştın, şimdi de alamayacaksın. Git onlara "Yutmadılar" de.
 
Anladım ki; HDP ve Demirtaş davaları, işlemiş oldukları suçlar nedeniyle değil, günü geldiğinde siyasi rant için rehine pazarlığı misali uzatılıyor bir türlü sonlandırılmayıp bekletiliyor.
Bu nedir yahu; geçtiğimiz seçimde birisine, bugün ise bir başkasına ısmarlama mektup yazdırılarak HDP'yi siyasi konjonktürün üstüne pimi çekilmiş bomba gibi atarak muhalefet imha edilmek isteniyor.
Demirtaş'ın özel uçakla sıla ziyaretine götürenler anlaşılan o ki "Kıyak geçme sırası şimdi sen de; al kalemi yaz Meral Akşener'e...." demişler o da yazmış.
 
Kökten CHP'liler Meral Akşener'i anlamayı değil suçlamayı tercih ederek ayıp ettiler
 
CHP'lilerin Meral Akşener kini ne ara bu kadar oluştu çok merak ediyorum doğrusu. Sanırım gövdesi CHP'de beyni ise HDP'de olanlar bunu yapıyor olmalı.
Meral Akşener'in yarattığı sinerjiye tutunarak ayağa kalkan CHP olmuştur, tüm CHP'liler bunu çok iyi bilmelidir.
CHP'liler Kılıçdaroğlu genel başkanlığı sürecinde süreklilik arz eden geleneksel hale gelmiş yenilgiler silsilesini sorgulamaya tam başlamışlarken, CHP'ye aidiyet duygusunu besleyecek motivasyon kaynaklarının asgariye indiği bir süreçte İYİ Parti'nin kurulması süreci yaşanıyordu.
Meral Akşener, İYİ PARTİ'nin seçimlere sokulmaması gibi bir kumpasın olduğunun bilgisini alınca anında Kılıçdaroğlu'na seçime girebilmesi, grup kurabilmesi için 15 vekil transferi teklifinde bulunmuş Kılıçdaroğlu da büyük bir jest yaparak bunu kabul etmiştir. 15 vekil transferi ile demokrasiye sahip çıkmak adına yapılan bu jestin yarattığı sinerji CHP'ye aidiyete motivasyon kaynağı oldu, CHP'den yeni kurulmakta olan İYİ Parti'ye kayışları durdurdu. Yani demem o ki; elbette 15 vekil transferi İYİ Parti'nin kurumsal kimliğinin oluşmasında büyük katkısı olmuştur ama yarattığı sinerji ile CHP'nin de o günkü konjonktürde derlenip toparlanmanın önünü açmıştır. O nedenle milletvekilliğinde İYİ Parti'ye oy veren aynı CHP'liler cumhurbaşkanlığında Meral Akşener'e oy vermedikleri için Meral Hanım'ın aldığı oy yüzde 7 olmuştur.
Ancak bu jestin diyeti, örneğin İYİ Parti'nin ittifakı ile büyük şehirlerin belediye başkanlıklarının kazanılmasıyla defalarca ödenmiş olmasına rağmen her vesile ile tekrar tekrar diyet hatırlatılması karşısında; İYİ Parti ve Meral Akşener'in CHP'ye katkısının, desteğinin ne anlam taşıyıp, ne boyutta olduğunu CHP'li dostlara hatırlatabilmek için millet ittifakına ihanet mi etmemiz isteniyor.
Kılıçdaroğlu'nun adaylığının açıklanmasından sonra CHP genel merkezinde Meral Akşener'in ittifaka katkılarına binaen vefasını gösterip onura ederek takdirini dile getirmesi kendisine yapılan ayıbı kısmen telafi etmiştir.
Meral Hanım, yaptığı çıkış ile ittifak zemininin bir daha test edilerek olası bir siyasi depreme karşı ittifakın geleceğinin güven altına alınmasını sağlamıştır, iyi de olmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.