1. HABERLER

  2. ÇEVRE/TARIM/HAYVANCILIK

  3. Daha Kolay Duyabilecekler

Daha Kolay Duyabilecekler

Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile işitme cihazı için SGK’nın ödediği katkı payı, yetişkinler için 550 Liraya, çocuklar için ise 990 Liraya kadar yükseltildi. Bu rakam daha önce 300-400 Lira arasında değişiyordu.

A+A-

 

22 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak Yürürlüğe giren "Sağlık Uygulama Tebliği" ile işitme sektöründe ödenen işitme cihazı katkı payları artırıldı.
 
Yeni tebliğ ile işitme cihazı alan vatandaşlara, SGK tarafından ödenen katkı payı, yetişkinler için 550 liraya, çocuklar için ise 990 liraya kadar çıktı. 2008 yılından bu yana ödenen katkı payı 300-400 lira arasında bulunuyordu. Böylece, katkı payı yetişkinler için yüzde 83, çocuklar için de yüzde 230’lara varan oranlarda artırılmış oldu.
Siser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, yeni tebliğin, istenilen düzeyde olmazsa da daha kaliteli işitme cihazlarının kullanılmasının yolunu açtığını ve vatandaşların mağduriyetinin azalacağını söyledi.
 
sağlık bakanlığı tarafından 24 Eylül 2011 tarihinde  çıkarılan yönetmeliği de anımsatan Ağaç, “2011’deki  yönetmelik ile sektör disiplin altına alındı. 22 Haziran’da çıkan tebliğ ile de devletin ödediği katkı payları artırıldı. Bu da işitme engelli vatandaşların ortalama 1.500-3.000 Lira arasında değişen kaliteli işitme cihazlarını alma şansını artırdı. İşitme engelli vatandaş artık daha rahat duyacak. Kendi hayatını daha rahat idame ettirecek. Sosyal hayata  katılabilecek. Devlete yük olması ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.
 
HER YIL 4 BİN ENGELLİ BEBEK DOĞUYOR
 
Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin civarında bebek doğduğunu, bebeklerin yüzde 3’ünde (yaklaşık 4 bin) ise işitme engeli bulunduğuna dikkat çeken Mahfuz Ağaç, “Sağlık Bakanlığı, yenidoğan işitme tarama  projesi ile işitme engelli olarak doğan bebeklere erken  tanı konulabiliyor. Erken teşhis sayesinde bebekler erken yaşta işitme cihazı kullanma şansını buluyor. Ayrıca 990 liraya kadar yükseltilen katkı payı ile aileler çocuklarına daha kaliteli cihaz alabilecek, çocuklar daha rahat duyabilecek. Erken yaşta İşitme cihazı kullanan bebekler topluma kazandırılmış olacak” diye konuştu.
 
DİLSİZLİK TARİHE KARIŞIYOR
 
“Hastanelere Yenidoğan İşitme Tarama Cihazı kurulma şartı ile  dilsizlik de tarihe karışacak” ifadesini kullanan Mahfuz Ağaç, şöyle devam etti: “Çünkü duyan çocuk konuşabilecek. Halk arasında lal olarak nitelenen kişiler duyamadıkları için konuşamıyor. İşitme engeli olan çoçukların cihazlandırılması için  ilk 6 ay çok önemli. Erken teşhis ile çocukların rahat duyması sağlanacak ve dilsizlik sorunu da ortadan kalkmış olacak.”
 
DİJİTAL CİHAZLARIN ÖNÜ AÇILDI
 
Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile dijital işitme cihazlarının kullanımının önünün açıldığını da ifade eden Mahfuz Ağaç, “Bu aydan (Eylül 2012) itibaren Analog cihazların ödemesi yapılmayacak. Yılsonuna kadar  Trimerli digital işitme cihazlarının  ödemesi yapılacak. 2013 başı itibarı ile sadece programlanabilir dijital işitme cihazlarının ödemesi yapılacak ve  hastalar daha rahat edecek” şeklinde konuştu.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.