1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. Cumhuriyet'i sonsuza kadar yaşatmak aslı gorevimizdir
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet'i sonsuza kadar yaşatmak aslı gorevimizdir

A+A-

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin  kuruluşunun,  95. yıldönümünü idrak etmiş bulunuyoruz. Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu zafer, tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılığının bir zaferidir. 

Biz Cumhuriyet sayesinde, üniter yapıda millî, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin onurlu bir yurttaşı olduk, millet olma bilincine ulaştık. Biz Cumhuriyet sayesinde, uygar dünyanın özgürce düşünebilen ve eşit hakları olan onurlu bireyleri olma imkanını kazandık. Biz Cumhuriyet sayesinde,  çağdaş uygarlık hedefi yolundaki atılımlar sonucunda uygarlığın nimetleri ile tanıştık. Biz Cumhuriyet sayesinde, şanlı tarihimizin ve kültürümüzün zenginliklerini, Türk insanının ufuk genişliğini ve dinamik yapısını keşfettik. Biz Cumhuriyet sayesinde,   eğitim, kültür, sosyal ve ekonomik alanda çağlar üzerinden atlattık. Biz Cumhuriyet sayesinde, hiç değer verilmeyen Türk kadınına, başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere kadın haklarını çağdaş dünyanın birçok ülkesinden önce hayata geçirdik, kadınların eğitimine büyük önem verdik.  

Bunun için Cumhuriyet’i bilmek yetmez, öğretmek; anlamak yetmez, anlatmak; sevmek yetmez, sevdirmek; övünmek yetmez, savunmak ve yaşamak yetmez, yaşatmak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti o zaman ilelebet payidar olacaktır. Milletimiz Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiştir. Cumhuriyet; dili, bayrağı, marşı ve başkenti, temel nitelikleri ile ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ifade eder. Aziz Atatürk! Kurduğun ve bize emanet ettiğin çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak asli görevimizdir.                                                                                                      

Bu duygu ve düşüncelerle, yokluklar içinde yapılan bir mücadele sonucunda, hasta ve tükenmiş bir imparatorluğun küllerinden kısa sürede genç ve zinde bir Cumhuriyet kurmayı başaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. 

Cumhuriyet Bayramınızı en ulvi duygularımızla kutluyor ve saygılar sunuyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.