1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Çiftçilerimiz ekip biçmekten uzaklaşıyor
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Çiftçilerimiz ekip biçmekten uzaklaşıyor

A+A-

Bereketli toprakları ve dört mevsim havasıyla her gün ekilip biçilen ziraat alanlarına sahip ülkemizde tarım ve çiftçilik artan bir hızla bitme noktasına doğru ilerlemektedir.

Et, süt, unlu mamuller, peynir, zeytinyağı ... gibi gıda fiyatlarının artmasının en önemli nedeni, hükümetin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle tarımsal girdi maliyetlerindeki artıştır. Ayrıca Türk çiftçilerinin doğru zamanda, doğru şekilde ve yeteri kadar destek verilmemesidir.

Ülke yönetimin tek sahibi olan AKP hükümeti yıllar içerisinde;

- Mazotun, elektriğin, suyun, gübrenin, ilacın fiyatını artırdı.

- Ucuz olarak gördüğü bitkisel ve hayvansal ürünlerin ithaline izin vererek, yerli üreticiyi toprağından ve üretmekten uzaklaştırdı.

- İki milyon Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı Türk çiftçisine yılda üç milyar dolara yakın destek sağlarken, yurtiçindeki ve yurtdışındaki yabancıların refahını iyileştirmek için yılda 18 milyar dolar harcadı. Çiftçiye, esnafa yani üreticiye vermesi gerekeni vermedi.

- Bitkisel ve hayvansal üretim yapan ve satan üreticileri, artan fiyatların sorumlusu ilan etti.

Güzel ülkemizde AKP hükümetinin yetersiz ve yanlış politikaları tarımı ve hayvancılığını bitirme noktasına getirmiştir.

Adının içinde hem Adalet hem de Kalkınma olan bir hükümet tarafından yönetilen Türk Milleti, hem adaletten hem de kalkınmadan mahrum bırakılmıştır.

Sığınmacı ve göçmen olan yabancılara milyarlarca dolar harcayan AKP hükümeti; Türk Milletini ucuz et ve ekmek kuyruklarını reva görmüştür.

Çiftçilerimiz ekip biçmekten uzaklaşmalarına son vermek için ülke yetkilileri derhal harekete geçmelidir. Türk çiftçisini korumadan ve yanlış tarım politikalarını değiştirmeden Türk insanının ucuz gıda ürünlerine kolaylıkla erişmesini sağlayamazsınız...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.