1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bu Pazar seçim olsa?

Bu Pazar seçim olsa?

andy-ar, 3 bin 251 denek üzerinde Türkiye Siyasi Gündem Araştırması yaptı. İşte sonuçlar...

A+A-

andy-ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, 21 ilde toplam 3 bin 251 kişi ile görüşerek 'Türkiye Siyasi Gündem Araştırması' anketi yaptı. Yüz yüze görüşme tekniği ile 186 noktada gerçekleştirilen anketin yüzde 25’i kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapıldı. Hata payının +/- yüzde 2.0 olduğu belirtilen anketten ilginç sonuçlar çıktı. Ankete katılanların yüzde 47.3’ü en beğendikleri siyasi liderin Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 27.1’i Mustafa Sarıgül, yüzde 20.8’i ise Kemal Kılıçdardoğlu olduğunu söyledi. Devlet Bahçeli ise yüzde 15.2 oran ile 4’üncü sırada yer aldı.

BU PAZAR SEÇİM OLSA...

“Bu Pazar günü Milletvekili Genel Seçimleri olması durumunda hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz” sorusuna ankete katılanların yüzde 46.7’si AK Parti, yüzde 19.5’i CHP, yüzde 16.1’i ise MHP cevabını verdi.
Öte yandan ankette Hükümet’in Suriye konusunda attığı adımlar da soruldu. Ankete katılanların yüzde 67.1’i Hükümet’in bu konuda attığı adımları olumsuz bulduğunu, yüzde 18.3’ü olumlu bulduğunu söyledi. Fikri olmayanların oranı ise yüzde 14.6.

YENİ BİR LİDER?..

“Türkiye’nin şuanki siyasi ortamını ve dengeleri göz önünde bulundurduğunuzda yeni bir siyasi parti ve lidere ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 60.4’ü evet, yüzde 28.9’u hayır, yüzde 10.7’si ise fikrim yok cevabını verdi.

NUMAN KURTULMUŞ'UN AK PARTİ'YE KATILMASI

Ankete katılanlara, “Has Parti lideri Numan Kurtulmuş ve ekibinin AK Partiye katılmasını istiyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Ankete katılan AK Partiye oy vermiş deneklerin yüzde 71.5’i bu soruya evet, yüzde 16.2’si hayır, yüzde 12.3’ü ise fikrim yok cevabını verdi. Bu soruya Has Parti’ye oy veren deneklerin ise yüzde 58.9’u evet, yüzde 31.5’i hayır, yüzde 9.6’sı fikrim yok cevabını verdi.

MHP BÜYÜK KONGRESİ

“Kasım ayında gerçekleşecek olan MHP büyük kongresinde Genel Başkan Devlet Bahçeli ve ekibinin değişmesini destekliyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 68.8’i hayır, yüzde 21.5’i evet, yüzde 9.7’si ise fikrim yok cevabını verdi.

EN BAŞARILI BAKANLAR

Ankete katılanlara göre en başarılı bakanlar ise sırasıyla Ali Babacan, Taner Yıldız, Ahmet Davutoğlu ve Faruk Çelik oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.