1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. Birinci yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Birinci yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

A+A-

Bir yıldır ülkemizde uygulanmakta olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni birlikte değerlendirelim. Bu sistemi, Türk milletinin tarihi geleneklerine uygun bulanlar var. Onlara diyorum ki; Yazdıklarınız teorik olarak doğru, fakat bu haliyle pratikte çok mahzurları var. Bu sistem, bu haliyle sadece "Tek Adam" ve "Diktatörlük" yönetimine yol açar. 

1. Partili Cumhurbaşkanı, bu makamın tarafsızlığını ve milli birliği sağlama işlevini ortadan kaldırır. 

2. Yasama - Yargı - Yürütme mutlaka bağımsız olmalı. Fren ve denetim mekanizması mutlaka oluşturulmalı. 

3. Şu haliyle TBMM etkisiz bir kurum halinde. Ülke Cumhurbaşkanı'nın çıkardığı KHK'larla yönetiliyor. Yasama çalışmaları mutlaka TBMM tarafından yapılmalıdır.

4. Rahmetli Alparslan Türkeş, 1970'li yıllarda 9 Işık'ta Başkanlık sisteminden bahsetmiştir. Fakat orada önerilen 'Başkanlık sistemi', ABD'deki gibi, güçler ayrılığına, fren ve denetim mekanizmasına dayalıdır. O sistemde, o gün 450 olan milletvekili sayısının 300'e indirilmesi öneriliyor. Ayrıca o sistemde, milletvekillerinin 'dar bölge' sistemiyle seçilmesi öneriliyor. 

5. Son yıllarda en büyük yıpranma, yargı kurumunda oldu. Önce Fetöcüler'e teslim edilen yargı, 15 Temmuz'dan sonra bunlardan temizlenince (yargının 1/3'ü - 4 bin 500 hakim, savcı), yerlerine AKP teşkilatlarında yönetici ve üye olan hukukçular yerleştirildi. Şu anda iktidarın istediği kişi hakkında dava açan, istemediği kişi hakkındaki davayı kapatan, Trump'ın istediği kararı gece yarısı alan, beğenilmeyen mahkemeyi değiştiren bir yargımız var. Yargıya güven son derece düşük. Önce yargı kurumu tam bağımsız ve tarafsız olmalı. Yasama ve yürütmeyi hakkıyla denetleyebilmeli. 

6. Son olarak şunu belirteyim: Ehil ve layık bir kişi Cumhurbaşkanı seçilmezse, diktatörlüğe kadar giden tek adam yönetimi kurulur. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bu haliyle uygulanmasının ne kadar mahzur içerdiğini hep birlikte görüyoruz. Onun için mutlaka ıslah edilip ABD'deki gibi fren ve denetim mekanizması olan bir sistem haline dönüştürülmelidir. Aksi takdirde eksikleri giderilmiş Parlamenter Sistem'e dönmek daha uygun olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum