1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başkanlık sistemi yargıyı güçlendirir.

Başkanlık sistemi yargıyı güçlendirir.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu'nun Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine "Hukuk Devletinde Danıştay'ın Rolü" konulu bir konferans verdi.

A+A-

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine "Hukuk Devletinde Danıştay'ın Rolü" konulu bir konferans verdi. Karakullukçu daha sonra öğrencilerin kendisine yazılı olarak ilettiği soruları yanıtladı.

"YARGIYI İKİ BAŞLILIKTAN KURTARAN BİR SİSTEMDİR"

Başkanlık sistemi hakkındaki görüşleri sorulan Karakullukçu, başkanlık sisteminin gökten inme olmadığını, böyle bir sistemin yargıyı iki başlılıktan kurtaracağını belirterek şunları söyledi: "3 kuvvetin içinde yargıyı daha da güçlendirir. Yargıyı iki başlılıktan kurtaran bir sistemdir. Tek bir başkan seçiliyor. Kim tarafından? Halk için. Ne adına? Halk için... Ne kadar süre? Padişah değil ki bu, belli bir süre içinde halkın itimat ettiği başka bir kişi seçilir ve idarenin başıdır. Parlementer sistemden değişik olması, siyasi partilerin mensuplarında kabine dediğimiz bakanlar kurulu tayin edilmiyor. parlementer olması gerekmiyor. Seçilmiş başkan, aramızdan herhangi birin, 'Ben sizi yetenekli görüyorum' diyerek, bakan olabilirsin diyor ve atıyor. Parlamentoda çok güçlüdür. Parlamentoda başkanın her dediği olacak diye bir kanun yok. Parlamento çok daha fazla halkı temsil eden boyutta olduğu için çok güçlü."

'AVUKATSIZ YARGILAMA'

Balyoz davasında sanık avukatlarının savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle duruşmalara katılmaması üzerine davanın sonlandırılamaması, AK Partili millet vekillerini harekete geçirmişti. Milletvekillerinin verdiği kanun teklifinin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 188. maddesinde yapılacak değişiklikle 'avukatsız yargılama' yolunu açacağı iddia ediliyor. Öğrenciler Karakullukçu'ya bu konudaki görüşlerini sordular. Başkan Karakullukçu, Yargının, iddia, savunma ve hükümden oluştuğunu, savcının kamu adına şikayetçi olduğunu; mağdurun kendisini savunması gerektiğini ve yargıcında iddia ve savunma karşısında hüküm verdiğini söyleyerek şunları kaydetti: "Yapacaksak bu adaleti, mağdurunda cebinde parası yok. Hukuk aleminde biliyorsunuz ki davayı taraflar yönetiyor. Bu davayı açan kişi gerçekten haklı. Ama yok ki parası avukat tutsun, olayı izah ettisin hukuki terimlerle. Bir davanın avukat ile görülmesi ve görülmemesi arasında çok fark vardır. Hukuki terimleri, ictaatleri takip eden kişi de avukat... Bunları sizin adınıza yapan kişide vekalet verdiğiniz kişi olması lazım. Keşek gücümüz yetsede mağdurada avukat versek, sanığada, şüpheliyede. Ya adil davranacaksınız mağduruda tanıyacaksınız bu hakkı ya da şüpheliyede bu hakkı tanımayacaksınız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.