1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Başkanlık koruma ordusu...
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlık koruma ordusu...

A+A-

Başkanlık koruma ordusu en fazla merak edilen konulardan biridir. Muhalefet tarafından sürekli olarak eleştirilen bu ordunun özellikleri nelerdir?

Başkanlık: Koruma ordusuna sahip ve Dünyada üst sıralarda en iyi korunan başkanlıklardan biridir. Bu denli sıkı korumanın mevcut başkanın can güvenliği olmadığının da bir göstergesidir. Doğal ve yaratılan düşmanlıklar nedeniyle böyle bir orduyu kurmak ihtiyacı doğmuştur. Başkan sürekli tehdit altındadır. Koruma ordusunun iki bin kişiden oluştuğu tahmin edilse de sayı bunun çok daha üzerindedir. Koruma ordusu içinde yer alan elemanlar özel kuvvetlerde yetişmiş ve deneyimli elemanlardır. Sıradan koruma elemanları değildir. Bir yerde Başkanlık Muhafız ordusu da diyebiliriz.

Başkan konvoylarını TV'lerde yakından izliyoruz. Yurt içi ve dışı gezilerinde en az 100’ü aşkın araç ve içindekilerinden birinde başkanın olabileceği 5 benzer araç ile seyahat eder. Böylece suikast girişiminde kafa karışıklığı yaratılmış olur. Yurt dışı gezilerinde özel korumalar yanında MİT ekipleri de yer alır. Yurt dışı ekibin elli kişinin üzerinde olduğu tahminleri yapılıyor. Yurt içi gezilerinde ise kimyasal, biyolojik ve nükleer saldırılardan koruyan araçlarda bulunuyor.

Başkanlık sarayı, sarayları, saray çevresindeki binalar, tesisler çevresinde sürekli olarak keskin nişancılar nöbet tutuyor. Ayrıca başkanlık uçağı füze saldırılarına karşıda korumalı sistemlerle donatılmış bulunuyor. Ankara’ya yakın bir hava üssünde de çok sayıda F-16 uçağı konuşlandırılmış durumda 7/24 hazır bekliyor. Ayrıca Ankara çevresinde çeşitli hava koruma sistemleri bulunmaktadır. Koruma ordusunun maliyetinin ise 1 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor.

Başkan'a saldırı yapmak hemen hemen imkansızdır. Böyle bir işe girişen saldırgan en fazla 5 dakika içinde saldırının bedelini hayatıyla öder. Bu kadar sıkı önlem altında hayatını sürdüren başkan halk arasına giremiyor, daha doğrusu girmesine güvenlikçiler izin vermiyor. Bazen TV'lerde halk arasında görünse de bu çok sınırlı, kontrollü ve seçilmiş bir kitleye hitap edebiliyor. Özellikle başkanlığa karşı yapılacak her hangi bir suikast girişimi hayal dahi edilemez.

Bunca sıkı güvenlik tedbirleri sadece mevcut başkan için değil gelecek başkanlar içinde süreklilik arz ediyor. Türkiye’nin konumu, içeride ve dışarıdaki radikal güçler böyle bir koruma ordusunun mevcudiyetini zorunlu kılıyor. Başta PKK ve Radikal dinci teröristler rejime ve başkana karşı her zaman ihanet içinde bulunuyor. Ne zaman bu tehlikeler ortadan kalkar işte o zaman Başkanlık Koruma Ordusu tartışmaya açılır. Aksi halde güçlendirilerek geliştirmek zorunluluğu vardır. Olayı sadece mevcut başkan için değil gelecekte görev alacak başkanlar içinde ihtiyaç ve önemli olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Sembolik olarak başkana yapılan bir saldırı Türkiye’ye yapılan bir saldırıdır. Bu saldırılardan korumak ve korunmakta başkanın en doğal hakkıdır.

NOT: Rakamlar Quora açık kaynaktan derlenmiştir

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.