1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Azınlıklar gerçeği
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Azınlıklar gerçeği

A+A-

Azınlıklar ve 'etnik gruplar' üzerine dostça bir yaklaşım; Türkiye’de en çok merak edilen, konuyla ilgili bilgisi olmayanların çoğunlukta olduğunu söylersek hiçte abartmış olmayız. Osmanlı İmparatorluğu'nun çok etnili ve inançlı bir toplum olduğunu göz önüne aldığımızda , azınlıkların durumlarını da anlamış oluruz. El üstünde tutulan, isyanlar çıkaran farklı toplulukların mirası, o günlerden bugünlere Türkiye’de yaşam hakkı bulmuştur. En önemlisi ön yargı ile yaklaşmamak, azınlıkların olumlu ve olumsuz yönlerini soğukkanlı tarafsız olarak irdelemektir.

Dünyanın siyasi konjonktöründe azınlıklar ve etnik gruplar zaman zaman öne çıkmış, bazen de "anılmaz, istenmeyen insanlar" olmuşlardır .

Özellikle Avrupa Birliği'nin kurulması Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri'nin dağılması sonrası, Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de azınlıkla ve etnik gruplar ve etnik gruplar titrek bir şekilde dillendirilmeye başlandı Toplumun bir kesimi etnik-azınlık varlığı kabul ederken, diğer bir kısmı şiddetle karşı çıkmaktadır. Anadolu topraklarının çok sayıda ve farklı dilli, inançlı toplumların yaşam alanı olduğu, geçmişte yaşanmış olan toplumların bugünde izlerinin varlığı unutulmamalıdır.

Türk kültürü içinde; Selçuklu, Osmanlı ve azınlıklar kültürünü içeren çok farklı unsurlar bulunmaktadır. Her yönüyle geçmişten ders çıkarmak ve deneyimlerden yararlanmak hedef olmalıdır.

Alıntı: Türkiye'nin Etnik Yapısı Azınlıklar Gerçeği, Bahattin Ayhan, Dorlion Yayınları, Ankara 2019.

Gelecek yazımız: Türkiye'nin bozulan demografisi: Açık kapı politikası. İran, Irak, Suriye ve Afrika’dan Türkiye’ye yapılan göçlerin Türkiye’ye verdiği zararlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.