Şule Ağaçayak Ersoy

Şule Ağaçayak Ersoy

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Ameca

A+A-

Dubai’de "Gelecek Müzesi"nde insansı robot Ameca ziyaretçilerle ve dünyadaki meraklılarıyla buluştu. İnsanlar gibi göz kırpmak, dudaklarını büzmek gibi mimiklere sahip olan Ameca "Gelecekte Robotlar bizim yerimizi alacak mı?" sorusuna, "Birlikte yaşadığınızın farkında olmasanız da aslında etrafınızda robotik süpürge ya da pek çok gelişmiş robot  var” diyor. Israrla yerimizi bir parça alacaksınız sözüne karşılık, Ameca "Bazı şeyler gizemli kalmalı, yoksa gelecek çok sıkıcı olur" cevabını veriyor.

1921 yılında Çek yazar Karel Çapek ilk defa Robot kelimesini "Rossum’un evrensel robotları" adlı eserinde kullanmıştır. Çek dilinde "robot" kelimesinin anlamı "ağır, sıkıcı iş" demektir. Robotik kelimesini ise bilim-kurgu yazarı Isaac Asimov kullanmıştır.

Bu ay Bartın’da yüreklerimizi yakan maden faciasında 41 şehit verdik. 25 şüpheli için gözaltı kararı verilen kazadan 8 yıl önce 2014 yılında da Soma’da 301 madencimizi kaybetmiştik. 

Günümüzde madenlerde özellikle riskli yeraltı üretim yerlerinde robotik sistemler ile maden ekipmanları ve robotlar kullanılabilmektedir. Bunun yanında nükleer atıkların temizlenmesi, mayınların temizlenmesi gibi önemli işlerde de kullanılmaktadır. Üretim yapılmış madenlerde gaz birikmesi olabilir ya da Bartın’da ki gibi havalandırmanın paralel olmasına rağmen, kötü, kirli havanın içeri girmesi olabilir. Bu gibi yerlere önlem almaksızın girilmesi tehlikeli olacağından uzaktan kontrol ile robotun kullanılması daha doğru olur. Başta yüksek maliyetli gibi görünse de uzun vadede yüksek verimlilik, düşük işletme maliyeti ve yüksek iş güvenliği sağlanacaktır.

Önce hayal kurmak sonra bu hayali insanlığa faydalı hale getirmek için azimle, inançla çalışmak gerekir. Edebiyat ve sanat dünyası Robotu hayal etmiş, düşünmüş. Bilim dünyası ortak hayal haline gelen bu rüyayı gerçekleştirmek için çalışmış sağlık, askeri hatta uzay sanayiinde kullanılır hale getirmiştir. Şimdi ise bu bilgi birikimini, teknolojiyi insanlığın en yüksek faydasına kullanmayı bilmek, becermek gerekir. Daha çok hırslanmadan, daha çok para kazanmayı düşünmeden, daha çok emeği sömürmeden, daha çok hayatları genç fidanları toprağa vermeden. Ameca yerine kendi robotlarımızı yaparak isimlerine kendi isimlerimizden vererek, bu robotları üretecek genç beyinlerimizi dünyaya kaptırmadan yapmalıyız bunu.

Ata'mız ne demişti?

"Muhtaç olduğun kudret damarlarında ki asil kanda mevcuttur." 

Cumhuriyetimizin 99. yılını kutladığımız bu günlerde başka çaremiz başka çıkar yolumuz yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.