1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 4 parti ateizmde uzlaşma sağladı

4 parti ateizmde uzlaşma sağladı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda laiklik tartışmaları nedeniyle “Din, vicdan ve inanç özgürlüğü” maddesinde yaşanan kilitlenme çözülmeye başladı.

A+A-

Komisyon masasında yer alan 4 parti ‘İnanmama Özgürlüğü’ üzerinde anlaştı ancak ‘laiklik’ konusunda anlaşamadı. AK Parti , laiklik hükmünün bu madde yerine ‘Cumhuriyetin Temel Nitelikleri’ maddesindeki gerekçeye yazılmasını önerirken, MHP ’li Oktay Öztürk ise AK Partili Mustafa Şentop’a, “Yeter ya cihada mı çıktın” diye tepki gösterdi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda haftalardır tartışılmasına rağmen, metni yazılamayan ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünde yer alan ‘Din, Vicdan ve İnanç Özgürlüğü’ maddesinin görüşülmesine dün devam edildi. Maddenin “inanmama” ve “inancını değiştirmeyi” de kapsayan “Herkes din, vicdan ve inanç özgürlüğüne sahiptir. Bu hürriyet , inanma, inanmama ve inancını değiştirme hürriyetini de içerir” fıkrası dört partinin de onayını aldı. Ancak CHP , bu maddeye “Devlet inanç gruplarına karşı işlem ve eylemlerinde tarafsızdır” hükmünün eklenmesini istedi. AK Partili üyeler ise, “Bu maddeye laikliğin konulmasına gerek yok. Cumhuriyetin Temel Nitelikleri maddesinde laiklik gerekçe olarak konulabilir” görüşünü dile getirdi. CHP ’liler bu kez 24. maddenin kalkacağını belirterek “Geriye ne kalacak” diye tepki gösterdi.

Anadil tartışması
‘Eşitlik ve çocuk hakları’ müzakere edilirken de anadil tartışması yaşandı. BDP ’nin, “Her çocuk kendi dilini kullanma hakkına sahiptir” önerisi reddedildi. Eşcinsellerle ilgili ibare de metne girmedi. AKP ’li üye, eşcinsellerle ilgili ifadeyi anayasanın hiçbir yerinde görmek istemediğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.