1. HABERLER

  2. ÇEVRE/TARIM/HAYVANCILIK

  3. 200 kişiden birinde görülüyor!

200 kişiden birinde görülüyor!

Prof. Dr. Kuru, her 200 kişiden birinde görülen bu hastalığın evliliklerin bitmesine bile neden olduğunu belirtti.

A+A-

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi hücrelerini tahrip ederek el ve ayaklardaki küçük eklemlerde deformasyona neden olan romatoid artrit (RA) hastalığının toplumda oldukça sık görülen ancak pek bilinmeyen bir hastalık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kuru, her 200 kişiden birinde görülen bu hastalığın evliliklerin bitmesine bile neden olduğunu belirtti.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, ağrı ve fonksiyon kayıplarıyla seyreden kronik bir hastalık olan romatoid artrit'e her üç kadına karşılık bir erkekte rastlandığını, her 200 kişiden de birinde görüldüğünü söyledi. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminin bozulduğunu ve vücudun kendi hücrelerini tahrip etmesine neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kuru, "Romatoid artrit'de kontrol altına alınamayan iltihabi bir aktivite vardır. Bu aktivitenin şiddeti ve süresi ile ilişkili olarak, hastalarda lenf kanseri riski artar. Bu hastalarda kemik erimesi riski fazladır. Buna bağlı olarak kalça ve omurga kırıkları, hasta olmayanlara göre iki misli daha fazla görülür. Kırık oluşumu ile birlikte hastaların hem yaşam kalitesi azalır hem de ölümler meydana gelir" dedi.

BASİT HAREKETLERE ENGEL

Romatoid artrit'in daha çok ellerin ve ayakların küçük eklemlerini tutarak buralarda deformasyona neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kuru, romatoid artrit'in yaşam kalitesini bozan hastalıklar arasında multipl skleroz ve kalp hastalıklarıyla beraber en ön sıralarda yer aldığını dile getirdi. Bu hastalığı bulunanların eklemlerdeki ağrı nedeniyle, düğme açıp kapama, çatal-bıçak tutma, kavanoz açma gibi basit hareketleri yapamadığını da söyleyen Prof. Dr. Kuru, "Erken teşhis çok önemli. Hasta, belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren ilk 12 hafta içerisinde doktora giderse ve tedaviye başlanırsa, hastalığın yok olma ihtimali vardır" diye konuştu.

EVLİLİKLERİ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Ömer Kuru, romatoid artrit'li hastaların evliliklerinin bitmesinin çok sık göründüğünü seyleyerek, "Hastanın bu durumunun zaman içerisinde evlilik yaşamını olumsuz şekilde etkilediği bir gerçek. Kronik ağrı, eklemlerde oluşan deformasyon ve sıklıkla bunlara eşlik eden depresyon nedeniyle bu hastalığın evliliklerin bitmesine yol açtığını da söyleyebiliriz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.